Αρχική Δημόσια Διαβούλευση για την εξειδίκευση των σκοπών και των προτεραιοτήτων της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης2. Παροχή ποιοτικής ψυχαγωγίας και επιμόρφωσης μέσω της ανάδειξης του πολιτισμού και της δημιουργικότητας της Ελληνικής κοινωνίαςΣχόλιο του χρήστη Κατερίνα Παναγιώτου | 19 Νοεμβρίου 2013, 08:06
Θα πρωτοτυπήσουμε για μία ακόμη φορά στις κακές επιλογές. Με βάση ποιο σκεπτικό δε δημιουργεί η Κρατική Τηλεόραση Μουσικά Σύνολα; Πού βρίσκει εφαρμογή το άρθρο του Συντάγματος για την προαγωγή του πολιτισμού και της Παιδείας; Πώς αποκλείεται ένας ολόκληρος μουσικός κόσμος, αυτός της κλασικής μουσικής και εν γένει της καλής και ποιοτικής μουσικής; Μπαίνουν στο κοινωνικό περιθώριο όχι μόνο οι μουσικοί αλλά και οι ακροατές τους. Μία πολύ μεγάλη μερίδα του πληθυσμού. Το επόμενο βήμα λοιπόν ποιο θα είναι; Να κλείσουν τα τμήματα Μουσικολογίας; Να καταργηθούν τα Ωδεία; Διότι είναι παράλογο να έχει ένα Κράτος τμήματα εκπαίδευσης για αντικείμενα τα οποία έπειτα καταργεί επαγγελματικά. Κάπως έτσι όλοι όσοι ανήκουμε στη νέα γενιά αποφασίζουμε με κόστος να φύγουμε από τη Χώρα. Τη δεύτερη γενιά μεταναστών την εκκολάπτετε μέρα με τη μέρα.