Αρχική Διάλογος για ένα Δίκαιο και Aποτελεσματικό φορολογικό σύστημα3) Προτείνεται η κατάργηση της αυτοτελούς φορολόγησης των μερισμάτων από μετοχές και των διανεμόμενων σε φυσικά πρόσωπα κερδών των επιχειρήσεων και η ένταξή τους στην ενιαία φορολογική κλίμακα ατομικού εισοδήματος.Σχόλιο του χρήστη κώστας | 1 Ιανουαρίου 2010, 22:52
Συμφωνώ, αφού προφανώς η εταιρεία διανείμει αφού έχει ήδη κρατήσει αποθεματικά. Η φορολόγηση στην κλίμακα θα αποτελέσει κίνητρο η εταιρεία να κρατήσει περισσότερα αποθεματικά (αφορολόγητα) διανέμοντας λιγότερα (φορολογούμενα με υψηλό συντελεστή) κέρδη και συνεπώς θα χρησιμοποιηθούν τα αποθεματικά αυτά για να γίνουν περισσότερες επενδύσεις. Ομως επειδή υπάρχει δυνατότητα τα αφορολόγητα αποθεματικά τελικά να διανέμονται ουσιαστικά μέσω off shore εταιρειών, υπέρογκων δαπανών ή αμοιβών μελών ΔΣ αν δεν βρεθεί τρόπος με συμπληρωματικά μέτρα (π.χ. φορολόγηση συναλλαγών με οff shore, εκτενής έλεγχος κλπ ) το μέτρο θα είναι αναποτελεσματικό.Δηλαδή η εταιρεία θα έχει 100 κέρδη, θα κρατάει αποθεματικό 80(αφορολόγητα) θα διανείμει 20(τα οποία θα φορολογούνται στην κλίμακα)Με διάφορους τρόπους το αποθεματικό θα διανέμεται στους μετόχους (π.χ. υπερτιμολόγση επένδυσης, υπέρογκα έξοδα κλπ)και θα διανέμονται-ουσιαστικά- και τα 100 ενώ στην κλίμακα θα φορολογούνται μόνο 20. Το μέτρο αυτό θα είναι αποτελεσματικό μόνο μετά από τιθάσευση της φοροδιαφυγής και έλεγχο στις off shore