Αρχική Διαβουλεύσεις Προδιαγραφών - ΓΓΠΣΤεχνική διαβούλευση σχετικά με την ηλεκτρονική υποβολή αποδείξεωνΣχόλιο του χρήστη Κώστας Ραμαντάς | 18 Μαΐου 2010, 08:40
Υπουργείο Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Καλημέρα σας, Η δική μου πρόταση αφορά τη χειροκίνητη καταγραφή αποδείξεων από τον καταναλωτή, με τρόπο που διευκολύνει πιθανό δειγματοληπτικό έλεγχο. Το πρόβλημα με το παρόν σύστημα υποβολής είναι ότι χρειάζεται εξαντλητικός έλεγχος όλων των αποδείξεων που υποβάλλονται για να διαπιστωθεί αν ο φορολογούμενος είναι ειλικρινής. Αυτό θα μπορούσε να αλλάξει ως εξής: *Οι αποδείξεις πριν την υποβολή τους αριθμούνται (1, 2, ...) από το φορολογούμενο, και καταρτίζεται μια λίστα ΜΟΝΟ με τον αύξοντα αριθμό και το ποσό της κάθε απόδειξης. *Οι αποδείξεις χωρίζονται σε 50-άδες και τοποθετούνται σε ταχυδρομικούς φακέλους. Οι φάκελοι αριθμούνται επίσης κατά αύξουσα τάξη (προαιρετικά θα μπορούσε να καταγράφεται και το άθροισμα του κάθε φακέλου). Το σύστημα που προτείνω έχει τα εξής 2 πλεονεκτήματα: α) Δεν έχει εισάγει μεγάλο φόρτο (καταγράφεται ελάχιστη πληροφορία) και γίνεται σταδιακά (κάθε 50 αποδείξεις που συγκεντρώνει ο καταναλωτής τις αποδελτιώνει με τον τρόπο που περιέγραψα). (β) Κάνει πολύ εύκολο το δειγματοληπτικό έλεγχο. Κατ' αρχήν ο εφοριακός επαληθεύει ότι ο αριθμός των αποδείξεων που δηλώθηκαν είναι μέχρι 50*n, όπου n ο αριθμός των (αριθμημένων) φακέλων που κατατέθηκαν. Στη συνέχεια, ανοίγει τυχαία ένα φάκελο, επαληθεύει ότι περιέχει 50 και όχι λιγότερες αποδείξεις, και συγκρίνει τον αύξοντα αριθμό και το ποσό που δηλώθηκαν με τον α/α και το ποσό των αποδείξεων στο φάκελο. Κλείνοντας, σας δίνω συγχαρητήρια για την έμπνευση του "κινήματος των αποδείξεων" - μην καταστρέψετε όμως τη δυναμική του εξαγριώνοντας και εισάγοντας υπερβολικό λογιστικό φόρτο στους πολίτες. Με Εκτίμηση, Κων/νος Ραμαντάς Μηχανικός Η/Υ MSc, PhDcan