Αρχική Διάλογος για ένα Δίκαιο και Aποτελεσματικό φορολογικό σύστημα5) Προτείνεται ο λογιστικός προσδιορισμός βάσει λογιστικών καταστάσεων των εισοδημάτων όλων των κατηγοριών ελεύθερων επαγγελματιών και επιτηδευματιών και η κατάργηση του ειδικού τρόπου φορολόγησης που ισχύει για ορισμένες κατηγορίες επαγγελμάτων.Σχόλιο του χρήστη Οδυσσέας Μέλφος | 24 Δεκεμβρίου 2009, 11:00
Είμαι μηχανικός-μελετητής από το 2000. Είμαστε ο μόνος κλάδος που εισπράτει 600€ και κόβει απόδειξη για 1.000€. Οι εκπτώσεις είναι θεσμός στο επάγγελμα και ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος. Μέσα στο 2009 έκανα συνολικές εκπτώσεις 28.730,07€. Αν ισχύσει το μέτρο αναδρομικά για τα εισοδήματα του 2009 θα πληρώσω επιπλέον φόρο (αν παραμείνει ο συντελεστής στο 40%) 11.492,03€ ΓΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΕΠΡΑΞΑ ΠΟΤΕ! Δεν μπορεί να αλλάζει ο τρόπος φορολόγησης το Δεκέμβριο! Τι να πω στους πελάτες μου? Να μου επιστρέψουν την έκπτωση? 40% φόρος + 40% έκπτωση + έξοδα = Το 2009 δουλέψαμε τζάμπα! Η αναδρομική αλλαγή του τρόπου φορολόγησης είναι ΚΑΤΑΔΙΚΗ για τους μελετητές μηχανικούς. Για τα εισοδήματα του 2010 κάντε ότι νομίζετε. Αρκεί να μας το πείτε εγκαίρως. Ο Θεός να σας φωτίσει...