Αρχική Διάλογος για ένα Δίκαιο και Aποτελεσματικό φορολογικό σύστημα3) Προτείνεται η κατάργηση της αυτοτελούς φορολόγησης των μερισμάτων από μετοχές και των διανεμόμενων σε φυσικά πρόσωπα κερδών των επιχειρήσεων και η ένταξή τους στην ενιαία φορολογική κλίμακα ατομικού εισοδήματος.Σχόλιο του χρήστη ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΠΥΡΟΥΛΗΣ | 24 Δεκεμβρίου 2009, 11:18
Αξιοτιμε Κυριε Υπουργε, Θεωρω οτι το μετρο αυτο ειναι απολυτα σωστο, διοτι οι ανωνυμες εταιρειες, αν οχι ολες, οι περισσοτερες εχουνε τεραστια κερδη. Κατα συνεπεια, θεωρω οτι πρεπει να μπουνε στην φορολογια εισοδηματος και να φορολογηθουν με το συντελεστη του ειδοσηματος που τους αναλογει. Βεβαια θα υπαρξουνε σιγουρα αντιδρασεις, οπως να αναζητησουνε χωρες με μικροτερη φορολογηση. Αυτο βεβαια θα σημαινει αυτοματα μειωση επενδυσεων στην χωρα. Κατα συνεπεια, θεωρω το μετρο σωστο αλλα πολυ δυσκολο να εφαρμοστει, διοτι σιγουρα θα ζητησουνε αν επιμεινετε στο μετρο αυτο φοροαπαλλαφρυνσεις μεγαλυτερες απο το υπολοιπο συνολογο