Αρχική Διάλογος για ένα Δίκαιο και Aποτελεσματικό φορολογικό σύστημα5) Προτείνεται ο λογιστικός προσδιορισμός βάσει λογιστικών καταστάσεων των εισοδημάτων όλων των κατηγοριών ελεύθερων επαγγελματιών και επιτηδευματιών και η κατάργηση του ειδικού τρόπου φορολόγησης που ισχύει για ορισμένες κατηγορίες επαγγελμάτων.Σχόλιο του χρήστη ΑΘΑΝΑΣΙΑ Τ. | 24 Δεκεμβρίου 2009, 12:24
Είμαι Πολιτικός Μηχανικός πενταετίας. Έχω εργαστεί από την μέρα που πήρα την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος με ΔΠΥ τόσο στον Ιδιωτικό όσο και στον Δημόσιο τομέα (Σύμβαση Ανάθεσης-και το κράτος παρανομεί) και πληρώνω κάθε τρίμηνο ΦΠΑ 19%, κάθε μήνα φόρο 20% και το ΤΣΜΕΔΕ δουλεύω δεν δουλεύω. Για τον υπολογισμό των καθαρών εσόδων χρησιμοποιώ συντελεστή 72%(60%*1,20) και όχι 26% που χρησιμοποιούν τα αφεντικά μου. Άν αρρωστήσω δεν πληρώνομαι, αν μείνω έγκυος δεν πληρώνομαι, ίσως και να χάσω τη δουλειά μου, 14 μισθούς εννοείται πως δεν παίρνω, οι υπερωρίες δεν πληρώνονται και εσείς μου λέτε ότι είναι αδύνατον να υπάρχουν μηχανικοί που να δηλώνουν στο αφορολόγητο. Και όμως είναι δυνατόν κ. Υπουργέ. Αν πέρνω μηνιαίως 1500€ = 240€ ΦΠΑ+252€ Φόρος+250€ ΤΣΕΜΔΕ+ 742€ ΜΙΣΘΟΣ Εσείς θα με Φορολογήσετε για 994€*0,72=715,68€ Δηλ. 715,68*12=8588,16€ < αφορολόγητο άρα δικαιούμαι να πάρω τον φόρο που έχω προκαταβάλει πίσω. 252€*12=3024€. Σημειωτέο έχω ήδη καταβάλει ΤΣΜΕΔΕ+ΦΠΑ=5880€ Αν καταργηθεί ο εξωλογιστικός προσδιορισμός και το αφορολόγητο θα δηλώνω 11928€ δεν θα παίρνω επιστροφή και φυσικά θα έχω πάντα τον φόβο ότι θα έρθει ο έφορος και θα μου βάλει 500€ πρόστιμο για κλείσιμο έτσι χωρίς έλεγχο γιατί εσείς δεν μπορείτε να πιστέψετε πως είναι δυνατόν ένας μηχανικός να δηλώνει τόσα λίγα. Κάντε κάτι πρώτα για τα μπλοκάκια και πιστέψτε με κανένας νέος μηχανικός δεν θα θιγεί αν φορολογείτε σαν μισθωτός. Μην μας καταστρέφετε όμως και άλλο...