Αρχική Διάλογος για ένα Δίκαιο και Aποτελεσματικό φορολογικό σύστημα3) Προτείνεται η κατάργηση της αυτοτελούς φορολόγησης των μερισμάτων από μετοχές και των διανεμόμενων σε φυσικά πρόσωπα κερδών των επιχειρήσεων και η ένταξή τους στην ενιαία φορολογική κλίμακα ατομικού εισοδήματος.Σχόλιο του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΑΓΟΥΔΙΑΝΑΚΗΣ | 25 Δεκεμβρίου 2009, 10:33
Κατ' αρχήν σωστό μέτρο. Πρέπει όμως να ληφθεί σοβαρά υπόψη ότι δεν επιτρέπεται ο συνολικός φόρος (στη πηγή σαν κέρδος της εταιρείας) πλέον στο όνομα του φυσικού προσώπου, με τη κλίμακα, να ξεπερνά το φόρο που θα πλήρωνε ένας άλλος φορολογούμενος (πχ μισθωτός) με το ίδιο συνολικά εισόδημα. Επίσης να γίνει μια εύλογη διάχυση στο χρόνο (πχ 2 χρόνια πίσω και 2 χρόνια μπροστά) προκειμένου να αντιμετωπισθούν δίκαια φαινόμενα συνήθη ανισοκατανομής των κερδών για ποικίλους λόγους. ΑΝ πχ μια επιχείρηση στο ξεκίνημα της ή σε μια δύσκολη στιγμή δεν έχει κερδη ή έχει πολύ μικρά ή έχει ζημίες, και μετά αποδώσουν οι προσπάθειες και υπάρξουν συσσωρευμένα κ'ερδη σε μια χρονιά. είναι άδικο να φορολογηθούν με τον ανώταο συντελεστή τα δήθεν υπερκέρδη μιας χρονιάς, που στη πραγματικότητα ανάγονται σε 2 ΄η 3 ή παραπάνω χρόνια.