Αρχική Διάλογος για ένα Δίκαιο και Aποτελεσματικό φορολογικό σύστημα3) Προτείνεται η κατάργηση της αυτοτελούς φορολόγησης των μερισμάτων από μετοχές και των διανεμόμενων σε φυσικά πρόσωπα κερδών των επιχειρήσεων και η ένταξή τους στην ενιαία φορολογική κλίμακα ατομικού εισοδήματος.Σχόλιο του χρήστη Βασίλης | 29 Δεκεμβρίου 2009, 21:22
Aν φορολογηθούν τα μερίσματα που λαμβάνουμε από εταιρείες εισηγμένες στο ΧΑΑ,θα πρέπει να αφαιρείται το 25% που έχει φορολογηθεί ήδη στην πηγή. Σήμερα ο ισχύων φόρος είναι 25%+10% αυτοτελής φορολόγηση=35% Δεν βλέπω πως θα μπορούσε διαφορετικά. Αν μετά την φορολόγηση του 25% μπει στην κλίμακα με 25-30-35%,το σύνολο του φόρου θα ξεπερνάει το 50%.Γιατί να επενδύεις στο χρηματιστήριο?Για να έχεις απώλειες 50% από το 2007 και να περιμένεις ποιός ξέρει πόσα χρόνια ,ίσως και ποτέ, για να ξαναδείς τον δείκτη στις 5200 μονάδες(2007) Δείτε τα ξένα χριματιστήρια,dow,dax,cac,αναδυόμενες αγορές,δείτε και το ελληνικό και μην δώσετε το τελειωτικό χτύπημα στο ελληνικό χρηματιστήριο.