Αρχική Διάλογος για ένα Δίκαιο και Aποτελεσματικό φορολογικό σύστημα3) Προτείνεται η κατάργηση της αυτοτελούς φορολόγησης των μερισμάτων από μετοχές και των διανεμόμενων σε φυσικά πρόσωπα κερδών των επιχειρήσεων και η ένταξή τους στην ενιαία φορολογική κλίμακα ατομικού εισοδήματος.Σχόλιο του χρήστη ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | 30 Δεκεμβρίου 2009, 18:51
Κυριοι οι περισσοτερες μικρομεσεες επιχειρησεις , παρακρατουν τα κερδη τους , και δεν τα διανεμουν , τα μεταφερουν δηλαδη εις ΝΕΟΝ, α] για αυξηση ρευστοτητας , αναγκαια για την αναπτυξη , την αυξηση της καθαρης θεσης , για επενδυση σε τεχνολογια και προσωπικο για την εικονα της απεναντι σε τραπεζες .Γι' αυτο το λογο προτεινω , η φορολογηση των μη διανεμομενων [ τα εις νεον], και οτι διανεμηθει στο μελλον , να εχει εξαντληθει με την φορολογηση των κερδων χρησεως και με συντελεστη 25% που ισχυει σημερα. Τα μερισματα που διανεμονται καθε χρηση, και δεν πανε Εις ΝΕΟΝ , ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ ΦΟΡΟ 10% ,Δεν ειναι λογικο , να πανε σε φορολογικη κλιμακα, και μετα απο ενα φορο 35% , να πληρωσουν και ενα αλλο 20 η 30%, , Δεν συναδει με την ενοια της επιχειρηματικοτητας , αλλα οι επενδυτες θα αισθανονται ως μισθωτοι, μονο με αναπτυξη , καθαρο οικονομικο περιβαλλον , υγιες τραπεζικο συστημα , οι επιχειρησεις , θα αυξησουν τον κυκλο εργασιων τους , και ο περισσοτερος φορος θα ελθει απο , τα επι πλεον κερδη , Η' ανεβαστε λιγο το συντελεστη φορολογησης απο το 25% σε 30% , και εδω σταματα η φορολογηση των μερισματων απο τα κερδη των εταιρειων, ευχαριστω