Στο άρθρο 950 του Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας, η παρ. 2 αντικαθίσταται, η παρ. 3 καταργείται και το άρθρο 950 διαμορφώνεται ως εξής:
«Άρθρο 950
- Με την απόφαση με την οποία διατάζεται η απόδοση ή παράδοση τέκνου καταδικάζεται ο γονέας που έχει το τέκνο να εκτελέσει αυτή την πράξη και με την ίδια απόφαση, για την περίπτωση που δεν την εκτελέσει, απαγγέλλεται αυτεπαγγέλτως χρηματική ποινή έως εκατό χιλιάδες (100.000) ευρώ υπέρ του αιτούντος την απόδοση ή παράδοση και σε προσωπική κράτηση έως ένα έτος. Αν το τέκνο δεν βρεθεί, εφαρμόζονται οι διατάξεις των άρθρων 861 έως 866.
- Αν παρεμποδίζεται το δικαίωμα της προσωπικής επικοινωνίας του γονέα με το τέκνο, το δικαστήριο που ρυθμίζει το δικαίωμα της προσωπικής επικοινωνίας του γονέα με το τέκνο καθορίζει τα χρονικά διαστήματα αυτής και απειλεί, και αυτεπάγγελτα, σε βάρος εκείνου που εμποδίζει κάθε φορά την επικοινωνία, για κάθε παράβαση, χρηματική ποινή έως δέκα χιλιάδες (10,000.00) ευρώ και προσωρινή κράτηση έως ένα (1) έτος. Η παρεμπόδιση του δικαιώματος της προσωπικής επικοινωνίας του γονέα με το τέκνο βεβαιώνεται με έκθεση δικαστικού επιμελητή, ο οποίος παρευρίσκεται κατά τον ορισθέντα χρόνο έναρξης της επικοινωνίας.».
Εν όψει της νέας ρύθμισης του Οικογενειακού δικαίου, η αυστηροποίηση των ποινών για κάθε παρεμπόδιση, θα εξαλείψει τις κακές πρακτικές των γονέων που ενεργούσαν ενάντια στο πραγματικό συμφέρον των παιδιών τους, διαταράσσοντας ανεπανόρθωτα την συναισθηματική σχέση με τον έτερο γονέα
Αυστηροποίηση των ποινών για όσους γονείς ενεργούν ενάντια στο συμφέρον των παιδιών τους. Συμπεριφορές παρεμπόδισης του δικαιώματος επικοινωνίας πρέπει να αποθαρρύνονται και οι ποινές να επιβάλλονται για κάθε παραβίαση ξεχωριστά.
Αισχρή τροποποίηση
Επιτέλους, αλλάζουν όλα προς το πραγματικό συμφέρον των παιδιών μας, συγχαρητήρια και για την αλλαγή του συγκεκριμένου άρθρου
Συγχαρητήρια και για αυτή την πρωτοβουλία υπέρ των παιδιών μας
ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΤΕ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΧΑΛΙΑ ΠΑΝΤΟΥ.ΑΦΟΥ ΤΟΛΜΗΣΑΤΕ ΝΑ «ΑΓΓΊΞΕΤΕ» ΤΕΛΟΣ!!!ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΣΑΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ!ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΕΣ ΚΑΙ ΒΙΑ!
Δυστυχώς σαν χώρα θα λογοδοτήσουμε εκτός χώρας σε ανωτέρους για τις απαράδεκτες τροποποιήσεις σας ή έκθεση ανηλικου σε βίαιο άνθρωπο θεωρώ είναι απο τους πιο βασικούς πυλώνες που θα έπρεπε να έχει ώς παραμετρο η τροποποιηση σας!Απηλλαξτε τα θύματα γυναικες και παιδια!!!!
Όπως έγινε και με τη διαμεσολάβηση!
Η ενεργή παρουσία και η εκπλήρωση της ευθύνης έναντι του τέκνου, το δικαίωμα και η υποχρέωση της επικοινωνίας του παιδιού με τον εκάστοτε γονέα του, το καθήκον που επιβάλλει το λειτούργημα των γονέων πρέπει να προστατεύεται από το κράτος. Συγχαρητήρια και για αυτή την πρωτοβουλία του Υπουργείου Δικαιοσύνης, να ενισχύσει το έργο των δικαστών.
Αισχρή τροποποίηση η οποία καταπατά θεμελιώδη δικαιώματα τέκνου
Η στρατηγική ΕΕ περιλαμβανει έξι θεματικους τομείς και προτεινόμενη δράση όπως
1) το δικαίωμα των παιδιών να είναι απαλλαγμένα από τη βία
2)Το δικαίωμα των παιδιών στη φιλική προς τα παιδιά δικαιοσύνη
3) Τα παιδιά ως παράγοντες αλλαγής στη δημοκρατική ζωή
4) Το δικαίωμα των παιδιών να αξιοποιούν πλήρως τις δυνατότητές τους ανεξάρτητα από το κοινωνικό τους υπόβαθρο
5) Το δικαίωμα των παιδιών να πλοηγούνται με ασφάλεια στο ψηφιακό περιβάλλον και να εκμεταλλεύονται τις ευκαιρίες του
6)Τα δικαιώματα των παιδιών σε ολόκληρο τον κοσμο
Σύμφωνα λοιπόν με την τροποποίησή σας εκθέτετε τα παιδιά σε βίαιους γονείς,άρα καταπατάτε τη στρατηγικη ης Ευρωπαικής Ένωσης κάτι που έχει αρχίσει να υλοποιείται απο τον Μάρτιο του 2021 και μετά.
Επίσης τα παιδιά πρέπει να αξιοποιούν τις δυνατότητές τους που κάποιοι γονείς δεν επιτρέπουν ούτε αυτό μόνο και μόνο για να εκδικηθούν την μητέρα που μπορεί να τους πει ότι το παιδι έχει κολυμβητήριο ή φροντιστήριο ζωγραφική οτιδήποτε,εν ολίγοις στέρηση παιδιών στην εκπαιδευση,στημ άθληση και στη μη αξιοποίηση των δυνατοτήτων τους!
Αλλά τελικά μην επιτρέποντας αυτοι οι μπαμπαδες στο παιδι να πάει φροντιστήριο για να το πάει στη γιαγια και στον παππου σε ποιον κανει κακό;Στην μάνα που θέλει να εκδικηθεί ή στο παιδί με τόσο απαιτητικό.πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας το οποίο προυποθέτει παραπαιδεία!
ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΤΕΚΝΟΥ ΜΕ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗ.
Η Ευρώπη λέει άλλα…..
Από τον Άννα στον Καϊάφα και όλοι νύπτουν τας χείρας τους για το έγκλημα διαρκείας και το μαύρο σκοτάδι που κυριαρχεί.
Και προσθέτουν κι αλλα κι αλλα και προστασία μηδέν!Απαράδεκτο
Αυτό είναι το σημερινό ελληνικό κράτος και αυτή είναι η διαδικασία για μια επιζήσασα ενδοοικογενειακής βίας!Να εκθέτουν εκείνη και το παιδί της στον κακοποιητή αντί να τη προστατεύουν!
Είναι στην σωστή κατεύθυνση…
Αυστηροποίηση των ποινών, είναι υπέρ του κάθε γονέα που ενεργεί με βάση το πραγματικό συμφέρον του παιδιού.
Συγχαρητήρια κ.Τσιάρα…
Αυστηροποίηση των ποινών, είναι υπέρ του κάθε γονέα που ενεργεί με βάση το πραγματικό συμφέρον του παιδιού.Είναι στην σωστή κατεύθυνση…
Συγχαρητήρια κ.Τσιάρα…
Συμφωνώ απολύτως με την τροπολογία. Είναι πολύ συχνό το φαινόμενο της παρεμπόδισης της επικοινωνίας με διάφορες δικαιολογίες από τον γονιό που έχει την επιμέλεια.Έτσι πολλά παιδιά δεν καταφέρνουν να βλέπουν τον άλλο τους γονιό για πολύ μεγάλα χρονικά διαστήματα που σε πολλές περιπτώσεις φτάνουν και χρόνια.
Μία τρύπα στο νερό!!!!
Αυστηροποιείτε ποινές κατά των γυναικών για επαφη παιδιών με κακοποιητές και για ενδοοικογενειακή βία τίποτα;;;;;;;
Άρθρο 64-Εξευτελισμός προσωπικότητας παίδων
Τι έγινε περνάτε όλα τα αίσχη επειδή ξέρετε πως δε θα ξαναγίνεται κυβέρνηση;Εσείς το διαλέξατε!Μια ακόμα άθλια τροποποίηση
Εκτός τροπολογίας θύματα βίας!
ΚΑΤΩ Η ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ
Νομοθετείτε με την εν λόγω τροπολογία εναντίον των αδυνάτων.Μητέρες καο παιδιά.
Συγχαρητήρια για την τροποποίηση του άρθρου…. τα παιδιά δεν ανήκουν σε κανένα…κ πρέπει να μεγαλώνουν με την ευθύνη κ την επίβλεψη κ των δύο γονέων…
Προς τι σωστή κατεύθυνση ο κάθε καλός γονέας δεν έχει να φοβηθεί τίποτα…Ο κακός γονέας (Και απ’ ότι βλέπω υπάρχουν αρκετοί εδώ μέσα ΑΠΟΞΕΝΩΤΕΣ)θα έχει πρόβλημα…. Επίσης ο νέος νόμος λέει από κοινού και εξίσου επίσης για Μ διάκριση φύλου,δεν μπορώ να καταλάβω λοιπον γιατί φοβούνται ότι θα τιμωρηθούν οι γυναίκες….Μάλλον πρέπει να το κοιτάξουμε και αυτό..
Συγχαρητήρια κ. Υπουργέ!!
Κάντε τις ποινές αποτρεπτικές για να σταματήσει το «δεν θέλει να έρθει. Τράβα σε εισαγγελείς και αστυνομίες. Τι μπορείς να μου κάνεις;;;;)
Συγχαρητήρια κ. Υπουργέ γι αυτή σας την ενέργεια!!
Εκφράζεται ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας μας!!
Σταματήστε την ατιμωρησία!!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ, δυστυχώς τα περισσότερα σχόλια μιλάνε πως δεν υποστηρίζει τις μητέρες, άλλος μίλησε για άρρωστο κόσμο που θέλει ο άντρας να φυλακίσει τις γυναίκες τους….
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ παιδάκια, εδώ μιλάμε για γονείς και όχι για πόλεμο μεταξύ φύλων! κουνήστε λίγο το κεφάλι σας και προσπαθήστε να κατανοήσετε την ελληνική γλώσσα.
Επειδή δλδ άνω του 95% των διεζευγμένων ασκείται αποκλειστική επιμέλεια από τη μητέρα, θεωρείται πως η πιθανότητα χρηματικής τους τιμωρίας, θα τις αποτρέψει να συνεχίσουν το έργο τους; Έμμεσα λοιπόν συμφωνείται, πως πραγματικά υπάρχουν μητέρες που ΔΕΝ δέχονται την επικοινωνία των παιδιών με τον πατέρα τους; μην γελοιοποιείστε άλλο, ασχοληθείται με την πραγματική στήριξη της οικογένειας και των ανήλικων παιδιών.
Μια τροπολογία που καθυστέρησε χρόνια με ευθύνες αυτών που κέρδιζαν από το ουσιαστικά κενό νόμου. Καταρχήν και για να είναι ξεκάθαρο στους μη νομικούς :
Ο γονικός ρόλος είναι ανεξάρτητος από την ύπαρξη ή μη / διατήρηση ή λύση της (όποιας) νομικής σχέσης μεταξύ των γονέων και η ουσιαστική και ενεργός παρουσία και συμμετοχή και των δύο γονέων στη ζωή του παιδιού είναι επιβεβλημένη, προς το συμφέρον του τέκνου.
Είναι υποχρέωση κάθε γονέα να διαφυλάσσει και να ενισχύει τη σχέση του τέκνου με τον άλλο γονέα και την οικογένεια του άλλου γονέα, ιδίως όταν οι γονείς δεν ζουν μαζί ή ο ένας έχει αποβιώσει, προκειμένου να αντιμετωπιστεί έγκαιρα και να καταπολεμηθεί το φαινόμενο της γονικής αποξένωσης, ως αποτέλεσμα αρνητικού επηρεασμού του τέκνου από τον έναν γονέα σε βάρος του άλλου.
Η παραβίαση του δικαιώματος επικοινωνίας μεταξύ του τέκνου και του γονέα που δεν μένει μαζί του, μετά τη διάσταση ή το διαζύγιο, από τον γονέα που διαμένει με το παιδί, έχει λάβει ευρείες διαστάσεις κοινωνικού προβλήματος (όπως αποδεικνύουν αδιαμφισβήτητα οι επανειλημμένες καταδίκες της χώρας μας ενώπιον του ΕΔΔΑ και η σωρεία σχετικών προσφυγών, που εκκρεμούν ενώπιόν του). Για δε την επίλυσή του, δεν επαρκούν απλές τροποποιήσεις των δικονομικών ρυθμίσεων για την εκτέλεση των σχετικών δικαστικών αποφάσεων και συμφωνιών, ή των ποινικών διατάξεων, που έχουν θεσπιστεί ως επικουρικό μέσο πίεσης των υπόχρεων γονέων (οι οποίες άλλωστε έχουν επιχειρηθεί πολλάκις χωρίς απτό αποτέλεσμα), αλλά απαιτείται να επιτευχθεί η μεταβολή των στάσεων και αντιλήψεων των γονέων. Πρόσφατα έγινε και άλλη μια ακόμα προσφυγή για τους ίδιους λόγους ενώπιον του Δικαστηρίου του Στρασβούργου.
Ο πλέον ενδεδειγμένος τρόπος, για να πραγματοποιηθεί αυτό, θα ήταν μέσω της κατοχύρωσης του δικαιώματος επικοινωνίας, ως δικαιώματος του τέκνου,η η οποία επιπλέον θα εξασφάλιζε τη συμμόρφωση της χώρας μας στις επιταγές της ΔΣΔΠ, που προβλέπει το δικαίωμα του παιδιού σε επικοινωνία με τον γονέα που δεν μένει μαζί του στο άρ. 9 παρ.3. Είναι αληθές, ότι η επικοινωνία προβλέπεται ως δικαίωμα, αλλά και υποχρέωση του γονέα που δεν μένει με το παιδί (άρ.1520 παρ.1 εδ.α’), οπότε αντιστοιχεί σε δικαίωμα του τέκνου και, επομένως, κατοχυρώνεται εμμέσως ως καθήκον και των δύο γονέων.
Ο αποκλεισμός ή ο περιορισμός της επικοινωνίας είναι δυνατός μόνο για εξαιρετικά σοβαρούς λόγους. Σχετικά με την γνωμη του παιδιού υπαρχει πρόβλεψη σύμφωνα με την οποία, λαμβάνεται υπόψη η γνώμη του παιδιού κατά τη σύνταξη της συμφωνίας των γονέων ή την απόφαση του δικαστηρίου για την επικοινωνία, υπό το πρίσμα του άρθρου 12 της ΔΣΔΠ. Επομένως κατά την εφαρμογή της απόφασης ή της συμφωνίας των γονέων έχει ήδη ληφθεί υπόψιν από τον Δικαστή. Κάθε παραβίαση για αυτό τον λόγο είναι σαφώς παράνομη,σε βάρος του παιδιού και δεν σέβεται την δικαστική απόφαση που σαφώς έχει λάβει υπόψιν του την γνώμη του παιδιού.
Διαβάζοντας τα κάθε λογής σχόλια είναι φανερό ότι , η πλήρης συμμόρφωση της χώρας στην υποχρέωση της να διασφαλίσει αποτελεσματικά το δικαίωμα του παιδιού σε κοινή ανατροφή και από τους δύο γονείς, ανεξάρτητα από τη διατήρηση ή μη του, πάσης φύσεως, δεσμού μεταξύ των γονέων του, σύμφωνα με τις επιταγές της Διεθνούς Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Παιδιού, η οποία μας δεσμεύει , έχει δρόμο ακόμα.
Ναι στην τροπολογία που είναι σαφώς προς την σωστή κατευθυνση και στις επιταγες της ΔΣΔΠ.
ΟΡΘΟΤΑΤΗ μεταρρύθμιση, όσοι είναι ενάντια στο αυτονόητο, απλά είναι δυσνόητοι.
Καλύπτει κάθε γονέας από το μίσος ή την έχθρα που έχει απέναντι στον άλλον, επιβαρύνοντας ταυτόχρονα τα ανήλικα παιδιά.
Όσοι είναι εναντίον, καλό θα ήταν να κάνουν έναν οργανισμό να σώσουν τις ψυχές στο Αφγανιστάν και όχι να πολεμάν ένα δημοκρατικό καθεστώς.
Kαι μόνο το ότι θέλουν να βάλουν κάποιοι άντρες τις πρώην τους φυλακή και μάνα των παιδιών τους δείχνει την άρρωστη εικόνα της Ελλάδας και της κοινωνίας μας!Μόνο και μόνο για αυτο θα έπρεπε να επιληφθείτε της κατάστασης!Και όχι να οξύνετε τα πράγματα με τετοιες «άχρηστες» τροποποιήσεις που εντείνουν το διχασμό και τίποτε αλλο.
Συμβούλιο της Ευρώπης :
1. Τα δικαστήρια επιλύουν τις υποθέσεις που αφορούν παιδιά ανάλογα την κάθε περίπτωση δηλαδή εξειδικευμένα κατά περίπτωση και όχι με ένα γενικό κανόνα.
2. Τα κράτη μπορεί να εισάγουν διαφορετικούς νόμους και πρακτικές για τα δικαιώματα του παιδιού – οι αποφάσεις που αφορούν παιδιά πρέπει να εξασφαλίζουν το ύψιστο συμφέρον του παιδιού, το οποίο όπως προαναφέρεται κρίνεται case by case, δηλαδή κατά περίπτωση, σύμφωνα με την οδηγία νο 14 (2013) της επιτροπής του ΟΗΕ για τα δικαιώματα του παιδιού, με προτεραιότητα το συμφέρον του παιδιού.
Εφόσον,λοιπόν είναι κατά περίπτωση θα πρέπει να τροποποιησετε την τροποποίηση γιςτί οπως παρουσιάζετε τώρα Διαφωνώ κάθετα!
Εξαίρεση κακοποιημένων παιδιών και γυναικών και όλα κατα περίπτωση!
Γιγαντώθηκε και στη χώρα μου το κίνημα MeToo, αναδεικνύοντας το εύρος του σεξισμού και της κακοποίησης που εξακολουθούν να αντιμετωπίζουν οι γυναίκες».
Η πανδημία έφερε και μια κατακόρυφη αύξηση της έμφυλης βίας. Πολλές γυναίκες, λόγω των μέτρων περιορισμού της κίνησης και της κοινωνικής επαφής, εγκλωβίστηκαν στο σπίτι με τους κακοποιητές τους. Η ενδοοικογενειακή βία, φαινόμενο με πολιτικές, κοινωνικές, πολιτισμικές και οικονομικές προεκτάσεις, διογκώθηκε. Από την άλλη, γιγαντώθηκε και στη χώρα μου το κίνημα MeToo, αναδεικνύοντας το εύρος του σεξισμού και της κακοποίησης που εξακολουθούν να αντιμετωπίζουν οι γυναίκες και ενδυναμώνοντάς τες ώστε να μιλήσουν επιτέλους ανοικτά για τις τραυματικές εμπειρίες τους και να προσφύγουν στη δικαιοσύνη.
Η σύμβαση του Συμβουλίου της Ευρώπης για την πρόληψη και την καταπολέμηση της βίας κατά των γυναικών και της ενδοοικογενειακής βίας -η «σύμβαση της Κωνσταντινούπολης»- αποτελεί την πυξίδα της δράσης μας στον τομέα αυτόν».
Η πανδημία όξυνε τις διακρίσεις εναντίον των γυναικών. Η κ. Σακελλαροπούλου, σημείωσε επίσης ότι «η πανδημία του κορωνοϊού όξυνε τις διακρίσεις εναντίον των γυναικών στον εργασιακό χώρο, πολλαπλασίασε τα φαινόμενα εργασιακής εκμετάλλευσης, κατέδειξε πόσο ευάλωτη είναι μεγάλη μερίδα εργαζόμενων γυναικών, αφού, σε σύγκριση με τους άνδρες, οι γυναίκες εργάζονται συχνότερα ατύπως, επισφαλώς, σε μικρής διάρκειας, μερικής απασχόλησης και χαμηλά αμειβόμενες θέσεις εργασίας, με περιορισμένη ή ανεπαρκή πρόσβαση στο σύστημα κοινωνικής ασφάλισης.
Παρότι η αρχή της «ίσης αμοιβής για ίση εργασία» θεσμοθετήθηκε ήδη το 1957 με τη Συνθήκη τη Ρώμης, το μισθολογικό χάσμα μεταξύ των δύο φύλων εξακολουθεί να ανέρχεται σε 14% στην Ευρώπη και σε 23% παγκοσμίως», τόνισε.
Δεν υπάρχει ισότητα ,το μόνο που αυξάνεται είναι η βία οπότε κύριοι αφήστε τις τροποποιήσεις που μόνο κακό κάνουν και διαιωνίζουν την έμφυλη βία!Είναι μία ακόμα ενίσχυση του ανδρικού φύλου!
AΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ!
Συγγνώμη απο αυτό θα κριθεί αν το παιδί έχει 2 γονείς;Τα παιδιά που επιθυμούν εχουν και τους 2 γονεις.Καμμία λογική μάνα δε θα στερουσε τον πατέρα απο το παιδι!
Κι αν το παιδί δεν επιθυμει γιατι ο άλλος το κακοποιουσε ή για τον οποιοδήποτε λόγο τι θα γίνεται;εξαναγκασμός;ή η μανα προστιμο και φυλακη;Παράλογο
Κύριε πρωθυπουργέ και κύριοι βουλευτές ώς προς τι η αντιδημοκρατική τροποποίηση που φέρνετε στο οικογενειακό δίκαιο;
Είναι κατάφορη καταπάτηση του δικαιώματος του παιδιου στην αυτοδιάθεσή του!
Υπάρχει μια ήδη προειλημμένη απόφαση η οποία καλείται η Νέα Δημοκρατία να την υλοποίηση αφού η ίδια την προαποφάσισε δηλαδή αιτία διαζυγίου ο γάμος.
Αφού τα έχετε αποφασίσει όλα τι τα βάζετε στην διαβούλευση για να τα βλέπουνε οι άνθρωποι και να μη σας ψηφίζουνε στη συνέχεια!
Εδώ είναι δώρον άδωρον αυτά που κάνετε – είναι πραγματικά αξιοθρήνητα περαστικά σας!
Εγώ πάντως σίγουρα δε σας ξαναψηφίζω!
Διαβάστε πάλι την τροποίηση και γελάστε μόνοι σας!
Είναι καιρός να αντιληφθούν όλοι εκείνοι οι γονείς οι οποίοι είχαν μάθει κατεπανάληψη να μην εφαρμόζουν και να μη συμμορφώνονται στις Δικαστικές Αποφάσεις επικοινωνίας γονιού με τα παιδιά του ότι η Ελλάδα έχει καταδικαστεί πολλές φορές από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, αλλά το βασικότερο έχει εκτεθεί ότι δεν έχει την δυνατότητα να προστατέψει τα παιδιά τα οποία ενώ προφανώς έχουν το δικαίωμα να ανατρέφονται και από τους δύο γονείς τους είναι θύματα της ψυχολογικής βίας και στην οδηνηρή για αυτά θέση να μην μπορούν ούτε να επικοινωνούν με το γονιό τους χωρίς καμία ποινική αλλά και διοικητική επίπτωση στον γονέα τον οποίο με σκοπιμότητα παρανομεί και εργάζεται το σχέδιο της γονικής αποξένωσης [πατρικής αποξένωσης κατά ποσοστό 95% περίπου]. Οι παππούδες και οι γιαγιάδες των παιδιών οι γονείς του αποξενωτή γονέα τις περισσότερες φορές έχουν ένα πολύ μεγάλο μερίδιο ευθύνης στον ψυχικό βιασμό των παιδιών, χωρίς να αντιλαμβάνονται δυστυχώς τι πράττουν, βλέπουν μόνο τα καλά και συμφέροντα και έχουν «ιδιοκτησιακές» αντιλήψεις όχι μόνο στα παιδιά τους [συνήθως στις κόρες τους] αλλά και στα εγγόνια τους.
Οι δικαστικές αποφάσεις επικοινωνίας παιδιών – γονέα θα πρέπει να εφαρμόζονται απαρέγκλιτα και να πάψουν να είναι ευχολόγια!!!
Ένα τεράστιο εύγε στην Κυβέρνηση στον Πρωθυπουργό αξιότιμο κ. Κυριάκο Μητσοτάκη και στην ηγεσία του Υπουργείου της Δικαιοσύνης!!!
Αυτός ο όρος της «αποξένωσης» έχει γίνει καραμέλα για τους δήθεν αποξενωμένους,που δεν μας λένε τι έχουν κάνει!Η φοβερή κυβέρνηση τα έχει ισοπεδωσει όλα αλλά αυτός ο νόμος πρέπει φύγει μαζί της μαζί και η τεοποποίηση του άρθρου 64.Εγώ τώρα είμαι με τα παιδιά μου όντας διαζευγμένος και δεν ειναι καν ώρα επικοινωνιας!Κάτι δεν μας λένε!
Ειναι παραλογα αυτα.
Παραπάνω διάβασα αυτό:
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΦΩΝΗ ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗ ΓΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΚΟΠΟΙΗΤΗ
Θα πρόσθετα » και την μάνα φυλακή»
Πόσο κρίμα!
Ε π ι κ ι ν δ υ ν ο ι !
ΠΛΕΟΝ ΞΕΡΟΥΜΕ,Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΕ!
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΠΗΓΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΠΑΛΩΜΑΤΑ ΜΑΘΑΜΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ, ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!
ΑΚΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΝΔΟΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΕΣ!
ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΟΡΦΑΝΟ;ΜΕ ΜΑΝΑ ΔΙΑΛΥΜΕΝΗ ΑΠΟ ΞΥΛΟ;Ή ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΟΡΕΞΕΙΣ ΚΑΚΟΠΟΙΗΤΗ;ΚΑθΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ! ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ
Είναι τόσο επικίνδυνοι ,παραπάνω βλέπω ένα σχόλιο κάποιου οτι η αθλια καρασταση της κοινωνίας προκύπτει απο περιστατικά «αποξένωσης»
όπως λένε,κάτι που εγώ δεν πιστευω οτι υπαρχει ας μας πουν τι έχουν κάνει!
Αλλα και μόνο το σχόλιο δείχνει οτι κατι εχουν κανει!
Δηλαδη ο κύριος ή λέει οτι πι γυναικοκτονίες και η ενδοοικογενειακή βία προκύπτει απο αυτό;Καταλαβαίνετε την επικινδυνότητα έτσι;Πάρτε ευθυνη!
Εμένα προσωπικά μια χαρα τα έβλεπε τα παιδια μες στο σπίτι μας αλλα δεν προλάβαινε να ασχοληθεί μαζί τους γιατί έδερνε εμένα!Παντρεμένοι ήμασταν δε του στέρησα παιδιά και με χτυπούσε ασταμάτητα ειμαι επίζήσασα!
Κάποιοι ειναι επικίνδυνοι!Τι τροποποιήσεις κάνετε;Φοβομαστε!!!!
Πάνω απο ολα για τα παιδια!
Αυτά δεν είναι μεταρρύθμιση, αλλά αντιμεταρρύθμιση. Νομοθετείται σε ένα πλαίσιο κατασκευασμένο και ένα πλαστό επικοινωνιακό περιβάλλον, ακριβώς επειδή έχει να εξυπηρετήσει αντιμεταρρύθμιση. Αποτελεί ουσίαστικο οικονομικό γεγονός, που στηρίζεται στον κοινωνικό αυτοματισμό για να ικανοποιήσει προεκλογικά συγκεκριμένες επαγγελματικές στρωματώσεις , από την τσέπη όμως συμπολιτών τους !Οχι είναι απαράδεκτο και πιο απαράδεκτο είναι να θέτετε σε κίνδυνο τόσες ζωές παιδιών και γυναικών
Ως μητέρα μεγάλων παιδιών εκφράζω την πλήρη στήριξη του άρθρου και πραγματικά συγχαίρω τους γονείς που δίνουν τον αγώνα του δικαιώματος του παιδιού να τους έχουν και τους δυο στην ζωή τους
Απαραδεκτο τι κάνετε στο λαο;;
Προστατεψτε τα κοριτσια μας;Και τα εγγονια μας
Πολύ θετικό. Επιτέλους μπαίνει η αρχή για το δικαίωμα του παιδιού να έχει και τους δυο γονείς
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΜΑΝΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΝΩΜΑΛΟ ΛΟΥ ΑΣΕΛΓΟΥΣΕ Ή ΜΕ ΈΝΑΝ ΒΙΑΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ!ΤΟ ΟΤΙ ΑΠΟΡΟΥΝ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ!οκ ΤΟ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ,ΤΟ ΜΕΤΑ;;;ΕΧΕΤΕ ΙΔΕΑ ΠΟΣΟΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΜΑΝΕΣ ΑΠΟΞΕΝΩΤΡΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΕΡΑΤΑ;ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΚΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗ ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΛΑ Η ΜΑΝΑ ΤΟ ΗΞΕΡΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ;;;
ΚΑΝΕΙ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ,ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΛΕΝΕ ΑΠΟΞΕΝΩΤΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ.
ΚΙ ΑΝΤΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΛΑ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΑ ΤΙΜΩΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΘΕΤΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΚΙΝΔΥΝΟ!ΝΤΡΟΠΗ!
Τα προβλήματα βίας που μαστίζουν την κοινωνία τον τελευταίο καιρό είναι αποτέλεσμα της γονεϊκής Απόξενωσης σαράντα ετών Επιβάλλεται η αλλαγή του νόμου που προωθεί ο υπουργός κ Τσιάρας συμφωνώ απόλυτα επίσης προβλήματα προκύπτουν με την ηλεκτρονική επικοινωνία κάνετε κάτι και για αυτό ευχαριστώ θερμά
Αναγκαία η τροποποίηση του άρθρου 950 ΚΠολΔ
Μακάρι να ψηφιστεί προκειμένου να αποτραπεί το Σύνδρομο Γονεϊκής Αποξένωσης
Μακάρι να εφαρμοστεί από τους δικαστές
Τεράστια η ευθύνη της Πολιτείας ,της Δικαιοσύνης, των ειδικών ψυχικής υγείας και των αποξενωτών γονέων για τα δεινά που προκαλούν στα αποξενωμένα παιδιά γιατί πληγωμένα παιδιά σήμερα είναι δυστυχισμένοι πολίτες αύριο με ότι αυτό συνεπάγεται όχι μόνο γιαυτούς αλλά για όλη την κοινωνία.
Η εν λόγω τροποποίηση δεν είναι πανάκεια αλλά είναι στο σωστό δρόμο.
Το Σύνδρομο Γονεϊκής Αποξένωσης (ή η διάρηξη σχέσεων γονέα παιδιού) είναι μία μορφή ψυχολογικής βίας κατά του παιδιού και του έτερου γονέα με πολύ πόνο και άλλα δεινά (τα χειρότερα μακροπρόθεσμα) προπάντων για το παιδί.
Είναι ανάγκη να βρεθούν από την Πολιτεία τρόποι αποτροπής του.
Η παρούσα τροποποίηση μπορεί να μειώσει αυτή την πρακτική των αποξενωτών γονέων και να συμβάλει στην ανάπτυξη υγιών και ευτυχισμένων παιδιών.
Όποιος δεν βλέπει την ανάγκη ύπαρξης υγιών σχέσεων των παιδιών και με τους δύο γονείς του κάνει το τραγικότερο λάθος.
Και όποιος προκαλεί προβλήματα στις σχέσεις παιδιών και με τους δύο γονείς του (ακόμη και αν είναι ο ίδιος ο γονιός) απλά εγκληματεί σκοτώνοντας τη ψυχή του παιδιού του.
Μακάρι να ψηφιστεί η τροποποίηση του άρθρου 950 ΚΠολΔ και προπάντων μακάρι να εφαρμοστεί