Στο άρθρο 950 του Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας, η παρ. 2 αντικαθίσταται, η παρ. 3 καταργείται και το άρθρο 950 διαμορφώνεται ως εξής:
«Άρθρο 950
- Με την απόφαση με την οποία διατάζεται η απόδοση ή παράδοση τέκνου καταδικάζεται ο γονέας που έχει το τέκνο να εκτελέσει αυτή την πράξη και με την ίδια απόφαση, για την περίπτωση που δεν την εκτελέσει, απαγγέλλεται αυτεπαγγέλτως χρηματική ποινή έως εκατό χιλιάδες (100.000) ευρώ υπέρ του αιτούντος την απόδοση ή παράδοση και σε προσωπική κράτηση έως ένα έτος. Αν το τέκνο δεν βρεθεί, εφαρμόζονται οι διατάξεις των άρθρων 861 έως 866.
- Αν παρεμποδίζεται το δικαίωμα της προσωπικής επικοινωνίας του γονέα με το τέκνο, το δικαστήριο που ρυθμίζει το δικαίωμα της προσωπικής επικοινωνίας του γονέα με το τέκνο καθορίζει τα χρονικά διαστήματα αυτής και απειλεί, και αυτεπάγγελτα, σε βάρος εκείνου που εμποδίζει κάθε φορά την επικοινωνία, για κάθε παράβαση, χρηματική ποινή έως δέκα χιλιάδες (10,000.00) ευρώ και προσωρινή κράτηση έως ένα (1) έτος. Η παρεμπόδιση του δικαιώματος της προσωπικής επικοινωνίας του γονέα με το τέκνο βεβαιώνεται με έκθεση δικαστικού επιμελητή, ο οποίος παρευρίσκεται κατά τον ορισθέντα χρόνο έναρξης της επικοινωνίας.».
Τροποποίηση για το συμφέρον των ελαχίστων το επίκεντρο που είναι το παιδί που είναι;;;;
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΣ ΘΕΛΩ!ΟΧΙ Ο ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΜΕΣΩ ΤΕΤΟΙΩΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΩΝ
Ο επικίνδυνος όρος της γονεϊκής αποξένωσης είναι σήμερα ο μεγαλύτερος κίνδυνος απέναντι στο να γίνονται πιστευτά τα θύματα ενδοοικογενειακής βίας, και στο να ακούγονται οι φωνές των παιδιών. Δίνει εγκυρότητα, ισχύ και δυνατότητα ελέγχου στους κακοποιητές. Kάθε δικαστήριο που αποδέχεται ατεκμηρίωτους ισχυρισμούς για γονεϊκή αποξένωση ουσιαστικά νομιμοποιεί κακοποιητικές συμπεριφορές. Δυστυχώς, μπορεί να μας κοστίσει μια τραγωδία πριν κάποιοι στα αλήθεια ακούσουν.
Είναι θεμελιώδες δικαίωμα των παιδιών να ανατρέφονται και από τους δύο γονείς από κοινού και εξίσου. Είναι αμέτρητες οι επιστημονικές έρευνες που το αποδεικνύουν. Είναι καιρός οι αποξενωτές γονείς να λογοδοτούν στη δικαιοσύνη πρώτιστα γιατί κακοποιούν τις παιδικές ψυχές. Όλοι πρέπει να καταλάβουν ότι στο πλαίσιο των δημοκρατίας πρέπει να τηρούνται οι νόμοι και οι δικαστικές αποφάσεις, αλλά και να υπάρχουν οι κατάλληλοι μηχανισμοί ελέγχου και εφαρμογής των αποφάσεων αυτών. Συγχαρητήρια στους νομοθέτες.
Βλέπετε τι έχετε δημιουργήσει για ακόμα μια φορά;
ΔΙΧΑΣΜΟ
ΕΞΑΙΡΕΣΤΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΙΖΩΣΑΝΤΕΣ ΕΝΔΟΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΒΙΑΣ
Πάρτε το πίσω…..
ΘΥΜΑΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ!
Τα συγχαρητήρια για ποιο λογο;Που θα τους γυρισει στο κεφάλι;
Ιδιωτικοποίηση επικοινωνίας!Κουράσατε κύριοι!
Τροποποίηση boomerang!!!!
Συμφωνώ με την προλαλήσασα!(οχι με εσας)
ΚΟΥΡΑΣΑΤΕ!
Οχι αλλα εκτρωματα
ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ!θΑ ΠΡΕΠΕΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΠΟΝΑΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΨΥΧΟΥΛΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΟΠΟΠΟΙΗΣΗ BOOMERANG!!!!!!
NA ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ,ΕΙΧΕ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΚΡΙΘΗΚΕ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΚΙ ΑΠΟΣΥΡΘΗΚΕ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΑ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΒΙΩΣΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΤΗΝΩΔΙΑ!
Κτηνωδια η όλη διαδικασία!!!!
Για μπειτε λίγο στη θέση του παιδιού!!!
Δεν πειραζει,θα έχει τα αντίθετα αποτελέσματα για κάποιους!!!!!
Δεν περιμέναμε κατι καλύτερο απο εσας!
Aparadekto!!!!
Εγώ κουράστηκα να διαβάζω την απελπιδα προσπάθειά του να τραγικοποιησει την κατάσταση του «καημένου και αδικημένου πλην ψυχραιμου αποξενωμενου»
ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΩ!Εκθεση ανηλικου λεγεται αυτο!!!!
Απαραδεκτο!!!!!! ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΚΑΟΠΟΙΟΙ ΝΑ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΔΗΘΕΝ ΦΟΒΟ!
Φυσικα!Ο γονιος που ποναει για το παιδι του σκεφτεται τη ψυχουλα του δε το υποβαλει σε κτηνωδιες για τιποτε αλλο δε φοβαται!Μονο για τη ψυχη του παιδιου του!
Συμφωνώ και επαυξάνω με την πρόταση σας , μακάρι να γίνει γρήγορα νόμος το κράτους, επιτέλους προστατεύεται το ανθρώπινο δικαίωμα και Δίκαιο, επικρατεί δικαιοσύνη για Πατεράδες και Παιδιά, επιτέλους θα σταματήσουν να γεννιούνται νέες βασανισμένες ψυχές παιδιών και πατεράδων θα επικρατήσει το δίκαιο και μόνο , τέλος στην αποξένωση γονιού και παιδιού είναι έγκλημα……..
Πολλά Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σας!!!!!
Συγχαρητήρια, η αυστηροποίηση των ποινών, είναι υπέρ του κάθε γονέα που ενεργεί με βάση το πραγματικό συμφέρον του παιδιού.
Επιτέλους, βρεθηκε το σθενος για να αλλάξουν όλα προς το πραγματικό συμφέρον των παιδιών μας.
Το συγκεκριμένο άρθρο θα βοηθήσει όλους τους αποξενωμενους γονείς επιτέλους να λάβουν μέρος στην ανατροφή των παιδιών τους.
Και πάλι συγχαρητήρια και ένα μεγάλο ευχαριστούμε.
Κάποια στιγμή πρεπει να σταματήσει η ατιμωρησία στις μανούλες που δημιουργούν αποξένωση!!!
Πολυ σωστό
Μπράβο σας κ. Υπουργέ …τέλος στην γονεϊκή αποξένωση
Σωστότατο… Όσοι και όσες τηρούν τους νόμους δεν εχουν να φοβιθουν τίποτα
Συγχαρητήρια για το σχέδιο νόμου είμαι σίγουρα υπέρ. Κερδισμένο θα είναι τα παιδιά.
Πολλά συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σας…. πολύ σωστό και τέλειο άρθρο… επιτέλους θα αποδοθεί δικαιοσύνη, και θα προστατευθεί το δίκιο των παιδιών και το δικαίωμα τους να έχουν δύο γονείς. Θα εξαλειφθεί το φαινόμενο να υπάρχουν παιδιά ορφανά από ένα γονέα που είναι εν ζωη. Είναι πάνω απ’ όλα το ανθρωπιστικό τους δικαίωμα να έχουν και να ζουν και με τους δύο γονείς τους. Ας μην υπάρξουν άλλα Παιδιά που ορφάνεψαν στο όνομα της κακίας και της εκδικητικότητας .
Σας στηρίζουμε και σας ευχαριστούμε!!!
Συμφωνώ απόλυτα με το νόμο. Θα εξαλειφθούν γεγονότα γονεικης αποξένωσης.
Συγχαρητήρια και για αυτή την πρωτοβουλία που διασφαλίζει τα δικαιώματα των παιδιών μας.
Αυστηροποίηση των ποινών και μόνο για όσους/όσες κακοποιούν παιδικές ψυχες.
Συγχαρητήρια για τη πρωτοβουλία.
Η μάστιγα της αποξένωσης πρέπει να σταματήσει. Τα παιδία δεν είναι ιδιοκτησία κανενός γονέα. Συνεχίστε τις μεταρυθμίσεις προς το συμφέρον των παιδιών
Πολύ σωστή κίνηση από τον κ.Τσιάρα και την κυβέρνηση…
Προχωρήστε είμαστε μαζί σας..
Πάντα το δίκαιο κερδίζει..
Ήρθε η ώρα…
Αυστηροποίηση των ποινών για όσους γονείς ενεργούν ενάντια στο συμφέρον των παιδιών τους. Συμπεριφορές παρεμπόδισης του δικαιώματος επικοινωνίας πρέπει να αποθαρρύνονται και οι ποινές να επιβάλλονται για κάθε παραβίαση ξεχωριστά..
Ποινές βαριές για τους αποξενωτες..
Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος ο λόγος της αντίδρασης ευτυχώς από ένα μικρό αριθμό γυναικών…
Συνεχίστε κ.Μητσοτακη ευχαριστούμε πολύ που μετά από 40 χρόνια πλέον τα παιδιά μας έχουν φωνή..
Είναι άκρως επικίνδυνο και τουλάχιστο ανήθικο το να μην παραδίνεται το παιδί στον έτερο γονέα ως εκδίκηση χωρίς μάλιστα λόγο,πολύθ καλή η παρέμβαση,ελπίζουμε για περισσότερα για το καλό των παιδιών.
Η γονεις ανοίκουν στα παιδιά τους..
Συνεχίστε τις μεταρρυθμίσεις κ.Τσιάρα είμαστε μαζί σας είμαστε δίπλα σε όποιον προστατεύει τα παιδιά μας.
Συγχαρητήρια!!!
«Συγχαρητήρια και για αυτή την πρωτοβουλία υπέρ των παιδιών μας»
Δικαίωμα των παιδιών είναι πρέπει επιτέλους να το καταλάβουμε..
Συγχαρητήρια και ένα μεγάλο μπράβο για την τροποποίηση το άρθρο 950.
Τα παιδιά έχουν ανάγκη και τους δύο γονείς.
Επιτέλους, αλλάζουν όλα προς το πραγματικό συμφέρον των παιδιών μάς, συγχαρητήρια και για την αλλαγή τού συγκεκριμένου άρθρου.
Η τροποποίηση κινείτε προς την σωστή κατεύθυνση . Πιστεύω ότι οι προκαθορισμένες ποινές θα βοηθήσουν στην βελτίωση της κατάστασης σχετικά με την αποξένωση των παιδιών από τους γονείς τους λειτουργώντας αποτρεπτικά , αποκλιμάκωση των παραβιάσεων των δικαστικών αποφάσεων , την αποσυμφόρηση των δικαστηρίων.
Συγχαρητήρια για τον νέο νόμο !!!! Ας πάψουν επιτέλους οι αποξένωσες γονείς να παίζουν με τις ψυχές των παιδιών μας !!! Και έλεος με αυτη την καραμέλα των κακοποιητικων !!! Δηλαδή ξαφνικά γίναμε όλοι οι άνδρες κακοποιητες ;;;;; Τέρατα ;;;; Δηλαδή ο πατέρας τους;;;; Ο δικαστής ;;;;; Ο Δικηγορος ;;;;; Ο γιατρός ;;;;;; Ο αστυνομικός ;;;;;; Οι βουλευτές ;;;;;; Οι καθηγητές;;;;; Οι δάσκαλοι;;;;; Ας μη ξεχνάμε ότι σύμφωνα
Με τη μοναδική επίσημη πηγή Που είναι το χαμόγελο του παιδιού , τα πρωτεία τα έχουν οι ΜΗΤΕΡΕΣ!!!!! Αυτές είναι που κακοιποιουν τα παιδιά !!!! Ο νόμος είναι στο σωστό δρόμο !!!! ΝΑ ΤΙΜΩΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΚΟΙ!!! Όχι όλοι!!!! Και σαφώς να έχει ΕΦΑΡΜΟΓΗ Όχι μόνο για τα χαρτία!!!! Πάνω από όλα το συμφέρων των παιδιών !!! ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ!!!! Αυτή είναι η αλήθεια!!!! Ο μπαμπάς δε μπορεί μα γίνει μαμά και η μαμά δε Μπορεί ναγίνει μπαμπάς!!!
Συγχαρητήρια κ. Τσιάρα, τίποτα άλλο. Οι γονείς ανοίκουν στα παιδιά και κανείς δεν μπορεί και δεν πρέπει να το εμποδίζει αυτό.
Η μη τήρηση των συμφωνιών και αποφάσεων των δικαστικων αρχών είναι παράπτωμα και πρέπει να τιμωρείται. Πόσο δε η απαγόρευση ατόμου και μάλιστα παιδιού να έρθει σε επαφή με τον γονέα του. Φυσικό είναι ο νομοθέτης να νομοθέτηση ποινικές κυρώσεις στους παραβάτες.
Συγχαρητήρια και πάλι για τον νέο νόμο αλλά και την αλλαγή του συγκεκριμένου άρθρου. Η πρωτοβουλία σας που είναι υπερ των παιδιών μας. Ένα μεγάλο μπράβο για τον τόσο σημαντικό αγώνα σας!
Απολύτως ορθή η συγκεκριμένη τροποποίηση του άρθρου 950. Τα παιδιά έχουν ανάγκη και τους δύο γονείς τους ισόχρονα και ισάξια, όποιος στερεί το παιδί από το γονέα του απλά είναι εγκληματίας λίαν επιεικώς.
Είμαι χωρισμένη μάνα χωρίς παρωπίδες που κοιτάω το συμφέρον του παιδιού μου και όχι το δικό μου.
Λυπάμαι για μερικές γυναίκες που λόγω προσωπικών βιωμάτων θέλουν να μας πουν ότι το σύνολο των μπαμπάδων είναι κακοποιητές, ευτυχώς όμως αυτό δεν ισχύει και η συντριπτική πλειοψηφία αυτών είναι στοργικοί και υποστηρικτικοί προς τα παιδιά τους
Επιτέλους!θα πρέπει να διώκεται και να τιμωρείται σκληρά ο γονέας ανεξαρτήτου φύλλου που παρεμπόδιζει την επικοινωνία με τον άλλον γονέα..στοπ στην ψυχολογική καταπίεση των παιδιών μας με την μέγιστη των ποινών.
Απολύτως αναγκαία αλλαγή του άρθρου 950 του ΚΠολΔ .
Είναι ανάγκη να σταματήσουν οι παραβιάσεις δικαστικών αποφάσεων που έχουν πάρει τη μορφή γάγγραινας.
Πρέπει επιτέλους να σταματήσει η γονική αποξένωση. Πρέπει επιτέλους να σταματήσει ο πόνος τεράστιου αριθμού αποξενωμένων παιδιών, γονιών και ανιόντων που ως πολίτες β’ κατηγορίας περιμένουν να μεγαλώσουν τα παιδιά μήπως και τα δουν!!!
Συγχαρητήρια για την ορθή τροποποίηση του άρθρου 950 του ΚΠολΔ.
Επιτέλους είναι ανάγκη τα παιδιά να έχουν και τους δύο γονείς στη ζωή τους.
Η κοινή ανατροφή είναι δικαίωμα του παιδιού και οι γονείς , η πολιτεία και η δικαιοσύνη πρέπει να το κάνουν πράξη.
Συγχαρητήρια για την ορθή τροποποίηση του άρθρου 950 του ΚΠΔ.
Επιτέλους είναι ανάγκη τα παιδιά να έχουν και τους δύο γονείς στη ζωή τους.
Η κοινή ανατροφή είναι δικαίωμα του παιδιού και οι γονείς , η πολιτεία και η δικαιοσύνη πρέπει να το κάνουν πράξη.
ΟΡΘΗ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ!!!
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟΘΕΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΚΑΣΤΕΣ!!!
ΔΩΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ!!!
ΟΙ ΑΠΟΞΕΝΩΤΕΣ (είτε είναι μάνες, είτε μπαμπάδες είτε γιαγιάδες και παπούδες) ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΚΛΕΦΤΕΣ ΨΥΧΩΝ!!!
Συγχαρητήρια και για αυτή την πρωτοβουλία υπέρ των παιδιών μας. Η αυστηροποίηση των ποινών, είναι υπέρ του κάθε γονέα που ενεργεί με βάση το πραγματικό συμφέρον του παιδιού και επιτέλους, αλλάζουν όλα προς το πραγματικό συμφέρον των παιδιών μας. Και συγχαρητήρια και για την αλλαγή του συγκεκριμένου άρθρου.