Αρχική Ισότητα στον πολιτικό γάμο, τροποποίηση του Αστικού Κώδικα και άλλες διατάξειςΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ’ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ ΕΡΓΑΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ, ΔΙΚΑΙΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ ΓΙΑ ΟΜΟΦΥΛΟΥΣ ΣΥΖΥΓΟΥΣ ΚΑΙ ΓΟΝΕΙΣ Άρθρο 6 Επέκταση παροχών και προνομίων σε ομόφυλους συζύγους και γονείς – Προσθήκη άρθρου 228 Α, παρ. 4 στο άρθρο 220 και παρ. 3 στο άρθρο 226 Κώδικα Ατομικού Εργατικού Δικαίου, παρ. 3Α στο άρθρο 151 ν. 5078/2023Σχόλιο του χρήστη παρασκευη | 31 Ιανουαρίου 2024, 14:03
Διαφωνω με τον νομο διότι Με το παρόν νομοσχέδια αποδομείται ο γάμος.Από της αρχης της υπαρξεως του ανθρώπου η λέξη γάμος υπονοούσε την συνένωση ανδρός και γυναικός.Γεγονός που ισχύει και σε όλο το βασίλειο της γης(ζώα,ψάρια κλπ).Οποιαδήποτε άλλη ερμηνεία αποδομεί το γάμο. ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΠΑΟΙΦΗ ΤΗς ΛΕΞΕΩΣ ΓΑΜΟΥ ΚΑΙΑΛΛΗ ΟΝΟΜΑΣΙΑ (ΣΥΜΒΙΩΣΗ ,ΠΑΡΕΑ,ΖΕΥΓΑΡΙ....) Τα ομόφυλα ζευγάρια νομοθετικά καλύπτονται από το σύμφωνα συμβίωσης. Ηκατασκευη του σώματος ανδρός και γυναικός δείχνουν το ρόλο του καθενός τόσο για τον άνθρωπο όσο και για το υπόλοιπο του κόσμου. ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΥΙΟΘΕΣΙΑ.ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΤΕΚΝΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ''ΖΕΥΓΑΡΙ''ΜΕ ΦΥΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. ΤΟ επιχείρημα ότι τα παιδιά από ιδρύματα θα βρουν την αγάπη,πιθανώς ναι,όμως δεν ειναι μονο η αγάπη που παιζει ρόλο στην ανατροφή των παιδιών αλλά και το παράδειγμα.. Τα παιδιά απο ιδρύματα έχουν φορτωθει αρκετά στη ζωή τους για να βρίσκονται εκεί.Ασ μην επιβαρυνθούν κι άλλο προσπαθώντας να κατανοήσουν την παραλογία. Επιχειρείται να ικανοποιηθεί αίτημα μερίδας πολιτών και όχι της πλειοψηφίας των φυριολογικών ανθρώπων. ΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΤΟ ΙΣΟΠΕΔΟΜΑ ΤΩΝ ΑΞΙΩΝ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ .ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΑΞΙΕΣ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΠΙΣΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ. ΣΤΑΜΑΤΕΙΣΤΕ ΠΙΑ.