Αρχική Υπηρεσιακές Μεταβολές του Εκπαιδευτικού Προσωπικού - Κρίση και την Επιλογή των Στελεχών της Εκπαίδευσης1. Σύστημα Πρόσληψης ΕκπαιδευτικώνΣχόλιο του χρήστη Παλαιός Φροντιστής από Φθιώτιδα | 2 Δεκεμβρίου 2009, 20:00
Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Κυρία Υπουργέ, Είμαι ένας από τους παλαιότερους φροντιστές της περιοχής μου, χωρίς βλέψεις διορισμού στο πολύπαθο δημόσιο Σχολείο. Θεωρώ όμως πολύ δίκαιο το αίτημα των υπολοίπων συναδέλφων, να μπορούν να συμπεριληφθούν στους πίνακες των καθ' οιονδήποτε τρόπο, διοριστέων. Έτσι υποβάλλω και εγώ το ίδιο αίτημα με τους νεώτερους συναδέλφους μου με τη βεβαιότητα, ότι η θέση μας θα ληφθεί σοβαρά υπόψιν. Θεωρώ άσκοπο, το να παραβλέπεται η παροχή υπηρεσιών στα φροντιστήριά μας, χώρους όπου μόνο οι υπεύθυνοι και άξιοι συνεργάτες, καθηγητές, επιβιώνουν. Θεωρώ άδικο το να "πηγαίνουν χαμένοι" τόσοι έμπειροι, "έτοιμοι" να διδάξουν, καθηγητές. Υπάρχει τρόπος να χρησιμοποιηθεί αυτό το εμψυχο δυναμικό προς όφελος της παιδείας μας. Το αίτημά μου (μας) είναι: Ως Έλληνας Πολίτης ,που επέλεξα να εργασθώ στο Ελληνικό Φροντιστήριο, έχω την αξίωση της ισονομίας από την Ελληνική Πολιτεία που ελέγχει και αδειοδοτεί μια εκπαιδευτική συνιστώσα η οποία επιλέγεται καθολικά από το κοινωνικό σύνολο. Καταθέτω τη δίκαιη πρόταση της ηθικής ανταμοιβής χιλιάδων επιστημόνων που προσθέτουν στην Ελληνική Παιδεία και αξιώνω « στο εξής η νομίμως αποδεικνυόμενη προϋπηρεσία στα ιδιωτικά φροντιστήρια να προσμετράται ισότιμα με εκείνη που αποκτάται σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία, στα κρατικά φροντιστήρια και στις πάσης φύσεως κρατικές σχολές μαθητείας». Μετά τιμής (Γ.Ν.) Παλαιός Φροντιστής από Φθιώτιδα