Αρχική Υπηρεσιακές Μεταβολές του Εκπαιδευτικού Προσωπικού - Κρίση και την Επιλογή των Στελεχών της Εκπαίδευσης1. Σύστημα Πρόσληψης ΕκπαιδευτικώνΣχόλιο του χρήστη Γιώργος | 2 Δεκεμβρίου 2009, 23:38
Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Είναι απαράδεκτο να αλλάζει ένα σύστημα πρόσληψης εκπαιδευτικών, που αφορά άμεσα περίπου 35.000 ανθρώπους ή έμμεσα(συγγενείς εκπαιδευτικών)περίπου άλλους τόσους,το οποίο με τις "αδυναμίες" του έστω,έδινε τη δυνατότητα σε όσους ήθελαν και μπορούσαν να περιμένουν,να διοριστούν από την προϋπηρεσία τους και μόνο.Όσοι δεν πέρασαν από μια περίοδο εργασιακής ανασφάλειας, δεν μπορούν να καταλάβουν τι σημαίνει αυτό. Κυρία Διαμαντοπούλου, είστε κατακριτέα στα μάτια του εκπαιδευτικού κόσμου,γιατί δεν αποκαλύψατε τις προθέσεις σας στο προεκλογικό πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ για την παιδεία,ώστε να κρίνουμε αντικειμενικά.Στερείστε ευαισθησίας,αν προχωρήσετε στη νομοθέτηση,χωρίς να σκεφτείτε όλους αυτούς που για χρόνια προσπαθούσαν με την ωρομισθία σε διάφορα σχολεία ή την απομάκρυνση από την οικογένειά τους σε ακριτικά μέρη της πατρίδας μας,να μπουν σε μια σειρά που θα τους έδινε την ελπίδα του μόνιμου διορισμού.Σε αυτά διαφέρουμε εμείς οι Έλληνες από τους ξένους που γνωρίσατε καλά ως επίτροπος,στην ευαισθησία και στο φιλότιμο.Φαίνεται πως η συναναστροφή σας με τους Ευρωπαίους σας άλλαξε το DNA σας.Αλλιώς δεν εξηγείται αυτή η σκληρή ως απάνθρωπη στάση σας έναντι των αδιόριστων εκπαιδευτικών,στάση που όλοι εμείς οι εκπαιδευτικοί θα αγωνιστούμε να αλλάξουμε,να σας δείξουμε ποιο είναι το "δίκαιο".Οι αγώνες μας θα είναι σκληροί,έρχονται απεργίες που ούτε τις φαντάζεστε.Εύχομαι να το ξανασκεφτείτε κι εσείς κι ο πρωθυπουργός και να αφήσετε την "ελπίδα",που ήταν προεκλογικό σας σύνθημα,σε χιλιάδες ανθρώπους,που όταν ξεκίνησαν την "Οδύσσειά" τους δε γνώριζαν τις προθέσεις σας.