ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΣΥΡΣΗ ΤΗΣ ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑΣ!!
ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ την ΠΡΟΤΑΞΗ ΤΟΥ ΒΑΣΙΚΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ,καθώς δεν μπορεί να εξισώνονται 4 έτη σπουδών πάνω στην ειδική αγωγή έναντι 10μηνων μεταπτυχιακών (ή ακόμη και 2ετών) τα οποία τις περισσότερες φορές δεν περιλαμβάνουν καν πρακτική άσκηση. Επίσης, ο ίδιος ο Υπουργός Παιδείας αμφέβαλε για την ποιότητα των παραπάνω μεταπτυχιακών και ανέφερε οτι θα προβεί σε αξιολόγησή τους.Δυστυχώς αυτή η κατάσταση εξυπηρετεί κάποιους που αδιαφορούν για τα ουσιαστικά προσόντα και τις απαιτούμενες γνώσεις που χρειάζεται να έχει ένας ειδικός παιδαγωγός.
Είναι αντιληπτό πως η τακτική των "μορίων" οδηγεί στην εμπορευματοποίηση της Εκπαίδευσης και στην πλήρη απαξίωση των πτυχίων και των επαγγελματικών δικαιωμάτων τόσο των εκπαιδευτικών ΠΕ71/61 όσο και όλων -ανεξαρτήτως τίτλου σπουδών-εκπαιδευτικών.
Τέλος, εξαίρεση αποτελεί για ακόμη μία φορά η Ειδική Αγωγή ,αφού κοινωνικά κριτήρια μοριοδοτούνται σε πίνακες κατάταξης περισσότερο και από τίτλους σπουδών!
Ζητάμε:
α) Την απόσυρση του άρθρου 48, Ν.4415/2016.
β) Την απόσυρση της τροπολογίας που ψηφίστηκε στις 29/3/2017
γ) Τη μη έκδοση της προτεινόμενης Υπουργικής Απόφασης
δ) Μαζικούς Διορισμούς και κάλυψη όλων των κενών στην εκπαίδευση
ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΣΥΡΣΗ ΤΗΣ ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑΣ!! ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ την ΠΡΟΤΑΞΗ ΤΟΥ ΒΑΣΙΚΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ,καθώς δεν μπορεί να εξισώνονται 4 έτη σπουδών πάνω στην ειδική αγωγή έναντι 10μηνων μεταπτυχιακών (ή ακόμη και 2ετών) τα οποία τις περισσότερες φορές δεν περιλαμβάνουν καν πρακτική άσκηση. Επίσης, ο ίδιος ο Υπουργός Παιδείας αμφέβαλε για την ποιότητα των παραπάνω μεταπτυχιακών και ανέφερε οτι θα προβεί σε αξιολόγησή τους.Δυστυχώς αυτή η κατάσταση εξυπηρετεί κάποιους που αδιαφορούν για τα ουσιαστικά προσόντα και τις απαιτούμενες γνώσεις που χρειάζεται να έχει ένας ειδικός παιδαγωγός. Είναι αντιληπτό πως η τακτική των "μορίων" οδηγεί στην εμπορευματοποίηση της Εκπαίδευσης και στην πλήρη απαξίωση των πτυχίων και των επαγγελματικών δικαιωμάτων τόσο των εκπαιδευτικών ΠΕ71/61 όσο και όλων -ανεξαρτήτως τίτλου σπουδών-εκπαιδευτικών. Τέλος, εξαίρεση αποτελεί για ακόμη μία φορά η Ειδική Αγωγή ,αφού κοινωνικά κριτήρια μοριοδοτούνται σε πίνακες κατάταξης περισσότερο και από τίτλους σπουδών! Ζητάμε: α) Την απόσυρση του άρθρου 48, Ν.4415/2016. β) Την απόσυρση της τροπολογίας που ψηφίστηκε στις 29/3/2017 γ) Τη μη έκδοση της προτεινόμενης Υπουργικής Απόφασης δ) Μαζικούς Διορισμούς και κάλυψη όλων των κενών στην εκπαίδευση