Αρχική Συνέργεια Διεθνούς Πανεπιστημίου της Ελλάδος με Α.Τ.Ε.Ι. Θεσσαλονίκης, Τ.Ε.Ι. Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης και Τ.Ε.Ι. Κεντρικής ΜακεδονίαςΆρθρο 02 – Σχολές και Τμήματα του ΔΙ.ΠΑ.Ε.Σχόλιο του χρήστη ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ | 18 Φεβρουαρίου 2019, 14:24
Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Καλό για τη χώρα μας είναι να υπάρχουν σχολές σε μικρές επαρχειακές πόλεις και όχι μόνο στα μεγάλα αστικά κέντρα. Ιδιαίτερα σε περιοχές του Βορείου Έβρου, όπως το Διδυμότειχο, καθότι είναι περιοχή κοντά στην Τουρκία η οποία αναπτύσσεται ολο και περισσότερο σε σχέση με την Χώρα. Γι΄αυτό πιστεύω οτι Η σχολή νοσηλευτικής στο Διδυμότειχο, η οποία συμβάλλει τα μέγιστα στην οικονομική, εκπαιδευτική ,πολιτιστική και δημογραφική αναβάθμιση της τοπικής ακριτικής κοινωνίας πρέπει να παραμείνει και πέρα από την αυτονόητη αναβάθμισή της από Τ.Ε.Ι σε Α.Ε.Ι, ζητούμε την σύσταση και προκήρυξη 8 θέσεων μελών Δ.Ε.Π. , την θεσμοθέτηση επιπλέον παραρτημάτων σχολών επιστημών υγείας του ΔΙ.ΠΑ.Ε , την ανάπτυξη νέων σχολών με άλλα αντικείμενα και τέλος την δημιουργία κτηριακών υποδομών για την πλήρη λειτουργία τους.