Αρχική Πολιτική συμμετοχή ομογενών και αλλοδαπών υπηκόων τρίτων χωρών που διαμένουν νόμιμα και μακροχρόνια στην ΕλλάδαΆρθρο 1Σχόλιο του χρήστη Γ.Κ. | 30 Δεκεμβρίου 2009, 13:02
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά. Η φιλοσοφία του νομοσχεδίου μπορεί να είναι σωστή όμως πρέπει να ληφθούν αρκετοί παράγοντες υπόψη για την απόκτηση ή κτήση της ελληνικής ιθαγένειας. 1.-Να κληθούν οι ενδιαφερόμενοι αλλοδαποί να δηλώσουν ποια υποκοότητα θέλουν να έχουν,αποβάλλοντας ουσιαστικά την προηγούμενή τους.Αλλωστε ισχύει σε πολλές χώρες αυτό. 2.-Θα είναι φορέας όχι μόνο δικαιωμάτων αλλά και υποχρεώσεων όπως ο έλληνας πολίτης.π.χ.Στράτευση έστω και σε ειδική κατηγορία. 3.-Να υπάρξει ως απαιραίτητη προϋπόθεση η στοιχειώδης γνώση της ελληνικής γλώσσας και ιστορίας.Μπορεί να γίνει με σεμινάρια. 4.-Να υπάρχει δικλείδα ασφαλείας αφαίρεση της ελληνικής ιθαγένειας για εθνικούς λόγους κλπ που θα ορίζονται ρητά για να μην γίνουν αυθαιρεσίες.