Αρχική Πολιτική συμμετοχή ομογενών και αλλοδαπών υπηκόων τρίτων χωρών που διαμένουν νόμιμα και μακροχρόνια στην ΕλλάδαΆρθρο 1Σχόλιο του χρήστη Αριστείδης Παπαδάκης | 31 Δεκεμβρίου 2009, 14:29
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Το νομοσχέδιο είναι θετικό και πρέπει να προχωρήσει επειγόντως. Λύνει πολλά προβλήματα ανθρωπιστικά, κοινωνικά και οικονομικά. Δυστυχώς αφορά μικρό μόνο μέρος των μεταναστών. Χρειάζεται να επεκταθεί η τακτοποίηση των εκκρεμοτήτων σε όλες τις κατηγορίες μεταναστών και προσφύγων που βρίσκονται ή διέρχονται από τη χώρα μας χωρίς φοβικά σύνδρομα, με ανθρωπιστική ματιά. Έλληνες, μη φοβάστε την επίλυση ανθρωπιστικών και γραφειοκρατικών ζητημάτων, να φοβάστε την ανομία, την απομόνωση των συνανθρώπων μας, την εκμετάλλευσή τους. Άλλωστε είναι πολύ σημαντικό να ασφαλιστούν οι μετανάστες εργαζόμενοι, όχι μόνο διότι έτσι θα διορθωθεί κάπως το ασφαλιστικό πρόβλημα: με το να μην ασφαλίζονται για όλα τα μεροκάματα τους οι μετανάστες τους είναι πιο συμφέροντες για τους εργοδότες απ' ότι οι Έλληνες εργαζόμενοι. Μη γίνεστε θύματα του παραληρήματος των ξενόφοβων -δήθεν υπερπατριωτών.