Αρχική Πολιτική συμμετοχή ομογενών και αλλοδαπών υπηκόων τρίτων χωρών που διαμένουν νόμιμα και μακροχρόνια στην ΕλλάδαΆρθρο 1Σχόλιο του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΠΟΥΛΟΣ | 31 Δεκεμβρίου 2009, 15:39
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα η βιασύνη και η απολυτότητα θα ήταν οι χειρότερες επιλογές. Οι περισσότεροι καταλαβαίνουμε πόσο σημαντικό είναι για τους μετανάστες,αλλά και για την πατρίδα μας η ένταξή τους στον κοινωνικό ιστό. Θέλουμε να αγαπήσουν την ελλάδα και να νιώσουν με την ευρύτερη έννοια έλληνες. Όμως αυτό δε μπορεί να γίνει εκβιαστικά κι ούτε λύση θα ήταν να δοθούν εκλογικά δικαιώματα σε ανθρώπους που δεν έχουν αποφασίσει να ζήσουν στη χώρα μας. Με αυτό το σκεπτικό, τα 5 χρόνια που προβλέπει το σχέδιο νόμου για την κτήση ιθαγένειας είναι πράγματι λίγα.