Αρχική Πολιτική συμμετοχή ομογενών και αλλοδαπών υπηκόων τρίτων χωρών που διαμένουν νόμιμα και μακροχρόνια στην ΕλλάδαΆρθρο 1Σχόλιο του χρήστη Βλάσιος Καρσιώτης | 31 Δεκεμβρίου 2009, 15:49
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Μερικές απλές διαπιστώσεις ! 1ον. Το υπο συζήτηση νομοσχέδιο αποτελεί βασικό στοιχείο περιγραφής του εκλογικού σώματος του κράτους και διαμορφώνει το πολιτειακό χαρακτηριστικό του, ΔΕΝ ΤΕΘΗΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ, ούτε και ακροθιγώς, στην προεκλογική συζήτηση, οπότε απαιτείται ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΕΠΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ του εκλογικού σώματος. 2ον. Στους αποδήμους Έλληνες, πρίν λίγο καιρό, με χίλιες - μύριες δικαιολογίες, αποστερήθηκε το δικαίωμα να διαμορφώνουν τα πολιτικά πράγματα της χώρας αν και έχουν αναφαίρετη ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ. 3ον. Στην, κακόπαθη, ελληνική γλώσσα είναι εντελώς διαφορετικές έννοιες η ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ και η ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ. 4ον. Στο πολίτευμα της Δημοκρατίας εφαρμώζεται η άποψη των πολλών. Αυτοί καθορίζουν το πνεύμα των πολιτικών που θα εφαρμοσθούν. Δεν είναι δημοκράτης ούτε προοδευτικός όποιος πιστεύει ότι οι μειοψηφίες δεν κάνουν λάθος και μπορούν να επιβάλλουν τις απόψεις τους στούς πολλούς. Κατόπιν αυτών θεωρώ ότι ΚΑΚΩΣ τίθεται θέμα απονομής ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ, και όχι ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑΣ στους (λαθρο)μετανάστες, και ώς εκ τούτου δυνατότητα "εκλέγειν και εκλέγεσθαι" πριν δοθεί το αντίστοιχο δικαίωμα στους Έλληνικής ιθαγένειας αποδήμους.