Αρχική Πολιτική συμμετοχή ομογενών και αλλοδαπών υπηκόων τρίτων χωρών που διαμένουν νόμιμα και μακροχρόνια στην ΕλλάδαΆρθρο 1Σχόλιο του χρήστη Σεραφείμ Μπουρλιάσκος | 2 Ιανουαρίου 2010, 21:07
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Σε μια εποχή που η οικονομική κρίση βαθαίνει και τα προβλήματα στο δημοσιονομικό και το ασφαλιστικό ειναι ανυπέρβλητα, που η υπογεννητικότητα μας μετατρέπει σε ενα έθνος συνταξιούχων, η είσοδος νέου εργατικού δυναμικού που θα προσφέρει εργασία και ασφαλιστικές εισφορές χωρίς άμεσο κόστος για τα ασφαλιστικά ταμεία είναι οχι μόνο ευπρόσδεκτη αλλά και αναγκαία. Πολύ περισσότερο όταν το νέο εργατικό δυναμικό έχει την ελληνική παιδεία αλλά και, εχοντας φοιτήσει στο σχολείο της φτώχειας, το διακαή πόθο να προοδεύσει και να βελτιώσει τους όρους διαβίωσής του σε σχέση με εκείνους των γονέων του σε αντίθεση με μια μεγάλη μερίδα ελληνοπαίδων που επαφίενται στα οικογενειακά κεκτημένα. Εξάλλου είναι άδικο να μην εφαρμόζουμε εμείς για τους ξένους ό,τι εφαρμόζεται απο τους ξένους για τους Έλληνες μετανάστες. Τέλος ας σκεφτούμε οτι,εάν τον 4ο αιώνα π.Χ. ο Πελοπίδας έρριχνε το σύνθημα "Η Θήβα στους Θηβαίους" θα ήταν εθνικός ήρωας ενώ εαν το πει σήμερα ο δήμαρχος Θηβαίων θα θεωρηθεί ανόητος. Το ίδιο θα ισχύει σε μερικά χρόνια και για το "Η Ελλάδα στους Έλληνες" με την έννοια που διατυπώνεται σήμερα απο κάποιους,αφου στην εποχή μας τα σύνορα,στην Ευρώπη τουλάχιστον, καταργούνται.Πολύ σωστό το νομοσχέδιο,προχωρείστε χωρίς δισταγμό.Σεραφείμ Μπουρλιάσκος.