Αρχική Πολιτική συμμετοχή ομογενών και αλλοδαπών υπηκόων τρίτων χωρών που διαμένουν νόμιμα και μακροχρόνια στην ΕλλάδαΆρθρο 1Σχόλιο του χρήστη Κυριάκος | 2 Ιανουαρίου 2010, 21:20
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Καλή χρονιά. Έχω ζήση ως „Gastarbeiter“ (φιλοξενούμενος εργάτης) και ξέρω τι σημαίνει να είσαι πολίτις δευτέρας κατηγορίας. …Γεννημένος από έλληνες γονείς και μεγαλωμένος στην γερμάνια είμαι τώρα κάτοχος γερμανικής και ελληνικής υπηκοότητας. Ως γερμανός υπήκοος έχω όλες τις υποχρέωσης και τα δικαιώματα όπως κάθε γερμανός χωρίς καμιά εξαίρεση το ίδιο και στην Ελλάδα ως έλληνας. Οφείλω να γνωρίζω αλλά δεν είμαι αναγκασμένος και υπόχρεος να τηρώ τις γερμανικές παραδόσεις ούτε να ακόλουθο «παρελάσεις» για την γερμανική εθνική εορτή στις 3 Οκτώβριου (Ενοποίηση - German Unity Day) όπως και παραμένω να είμαι ελληνορθόδοξος και όχι καθολικός η προτεστάντης... Το ίδιο δικαίωμα απαιτώ να έχουν και οι αλλοδαποί συμπολίτες μας (ενήλικοι και ανήλικοι) στη Δημοκρατική Ελλάδα.