Αρχική Πολιτική συμμετοχή ομογενών και αλλοδαπών υπηκόων τρίτων χωρών που διαμένουν νόμιμα και μακροχρόνια στην ΕλλάδαΆρθρο 1Σχόλιο του χρήστη Γιάννης Καλλιοντζής | 3 Ιανουαρίου 2010, 16:13
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Το νομοσχέδιο αυτό κινείται προ τη σωστή κατεύθυνση. Πρέπει επιτέλους να ισχύσουν και στην Ελλάδα αυτά που ισχύουν στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες εδώ και δεκαετίες. Η φοβική αντιμετώπιση των ξένων που ζουν και εργάζονται για χρόνια στη χώρα δεν θα λύσει το πρόβλημα της μετανάστευσης αλλά αντίθετα θα το επιτείνει. Το νομοσχέδιο όμως αυτό θα συμβάλλει στην ένταξη των αλλοδαπών στην ελληνική κοινωνία μόνο εφόσον συνοδευτεί και από άλλες πρωτοβουλίες κυρίως σε επίπεδο εκπαιδευτικού συστήματος. Ας πάψουν οι διαμαρτυρίες οι οποίες αναπαράγουν διαφόρων ειδών προκαταλήψεις οι οποίες δεν έχουν θέση σε ευρωπαϊκή δημοκρατική χώρα.