Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΟΜΠΑΝΙΔΗΣ | 12 Νοεμβρίου 2009, 11:00
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Έχω κι εγώ μια απορία! Το ότι έχω μόνο πτυχίο από Ελληνικό ΤΕΙ (Τώρα ΑΤΕΙ τρομάρα μας) τι σημαίνει? Μήπως ότι δεν έλαβα τις κατάλληλες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο που σπούδασα και θα έπρεπε να πάω και για μεταπτυχιακό ή διδακτορικό για να έχει άξια ο τίτλος σπουδών και να έχω και μια ευκαιρία κάποια στιγμή να βρω δουλεία? Μήπως σε όλες τις θέσεις του δημόσιου για να εξασκείς το επάγγελμα που σπούδασες σε κάποιο ελληνικό ΤΕΙ ( η και ΑΕΙ ) θα πρέπει να έχεις απαραίτητα και μεταπτυχιακό ή διδακτορικό? Και τέλος πόσοι νέοι έχουν την ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ δυνατότητα να κάνουν μεταπτυχιακό ή διδακτορικό? Εδώ με δυσκολία πολλοί καταφέρνουν να τελειώσουν τις κανονικές τους σπουδές. Κι εγώ θα ήθελα να κάνω μεταπτυχιακά ( όπως και πολλοί άλλοι που γνωρίζω) αλλά δεν είχα την δυνατότητα. Έπρεπε να βρω μια δουλεία μετά το πτυχίο και το στρατό. Θεωρώ λοιπόν ότι είναι άδικο να δίνεται αυτή η αύξηση στα μόρια του μεταπτυχιακού και του διδακτορικού και είναι σε βάρος των οικονομικά ασθενέστερων που δεν έχουν την δυνατότητα να συνεχίσουν τις σπουδές τους.