Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη Καβάζη Αικατερίνη | 12 Νοεμβρίου 2009, 12:20
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Όλοι ανεξερέτως γνωρίζουμε την μεγάλη αδικία που βιώνουν οι απόφοιτοι γενικού λυκείου (μιλώντας για την κατηγορία ΔΕ)σε σχέση με αυτούς των ΤΕΕ και των ΤΕΛ στη μοριοδότηση του ΑΣΕΠ. Είναι απαράδεκτο μαθητής που ως τη Β' τάξη Γενικού Λυκείου η βαθμολογία του κυμαινόταν από 9 εως 13 και πολλες φορές έμενε για επανεξέταση Σεπτεμβρίου, πηγαίνοντας σε ΤΕΕ ή ΤΕΛ γινόταν απουσιολόγος, σημαιοφόρος και με απολυτήριο λυκείου 19.8. Αυτός και πολλοί άλλοι με την ίδια τύχη διορίστηκαν στο δημόσιο με την πρώτη προσπάθεια, έναντι αποφοίτων Γενικού Λυκείου με γενικό βαθμό π.χ. 17 ή 18. Θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος συντελεστής βαρύτητας ή απλά διαφορετική μοριοδότηση μεταξύ των δύο. Θα θέλαμε να δούμε την αξιοκρατία επιτέλους σε αυτή τη χώρα γιατί πολλοί βρήκαν παράθυρα ανοιχτά και τρύπωσαν. Φτάνει!!!!