Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη Δημήτρης | 12 Νοεμβρίου 2009, 12:22
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Μια διευκρίνηση για τα μεταπτυχιακά: Στον υπόλοιπο κόσμο (εκτός της Αμερικής) τα μεταπτυχιακά είναι διετούς (Part time) η μονοετούς διάρκειας (full time). Το ίδιο και στο Βέλγιο όπου πήγα και μπήκα με εξετάσεις. Στην Ελλάδα ξέρω πολλούς φίλους που ειχαν τελειώσει στον 1 χρόνο και περίμεναν να περάσουν οι 18 μήνες για να το πάρουν στα χέρια τους. Άρα, δεν μπορρεί να υπάρξει διάκριση μεταξύ μεταπτυχιακών 1 ή 2 ετών διότι εγώ ας πούμε, έδωσα τα μαθήματα του Μεταπτυχιακού από 6 Μαϊου έως 22 Ιουνίου και ήταν 12 μαθήματα. Παράλληλα, είχα πάρει θέμα από το Δεκέμβριο και παρέδωσα τη Μεταπτυχιακή Εργασία τέλη Μαϊου. Σκίστηκα μεν με συνεχές διάβασμα και γράψιμο για 6 μήνες αλλά τα κατάφερα. Κατ' εμέ, πρέπει να διαφοροποιηθεί η μοριοδότηση, όπως προανέφερα, ως προς τα πανεπιστήμια, γιατί δεν είναι το ίδιο να το έχεις πάρει6,5 απο ελλ. παν/μιο και 9+ από Ανατολικές Χώρες.