Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη ΛΕΥΤΕΡΗΣ | 12 Νοεμβρίου 2009, 13:39
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Σωστή η αύξηση της μοριοδότησης για τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά. Το ίδιο όμως γενναία πρέπει να είναι και η αύξηση της μοριοδότησης του πτυχίου , δηλαδή του βασικού τίτλου σπουδών .Το να γίνει ο συντελεστής από 100 σε 110 δεν αλλάζει ουσιαστικά την κατάσταση. Πρέπει να διαμορφωθεί γύρω στο 150 ώστε πράγματι να έχουν προβάδισμα αυτοί που με κόπο και αγώνα έχουν μεγάλο βαθμό πτυχίου. Αυτό εξάλλου είναι το σημαντικότερο κριτήριο. Εννοείται βέβαια ότι τα παραπάνω πρέπει να ισχύσουν μόνο για τα πτυχία των ελληνικών πανεπιστημίων και όσα του εξωτερικού έχουν κύρος .π.χ. τα βρετανικά πανεπιστήμια έχουν αξιολόγηση και κάποια από αυτά είναι πολύ καλύτερα και από τα δικά μας. Όλα τα υπόλοιπα πτυχία ''αμφιβόλου κύρους''(π.χ. από Βουλγαρίες κ.τ.λ.) να παίρνουν ένα μειωτικό συντελεστή 0,7. Για παράδειγμα απόφοιτος του Ε.Μ.Π. με βαθμό 8 να παιρνει:8*150=1200μορια , ενώ απόφοιτος Βουλγαρικού πανεπιστημίου με 10 να παιρνει:10*150*0,7=1050 μόρια.