Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 1 Έκταση εφαρμογήςΣχόλιο του χρήστη vanouli | 12 Νοεμβρίου 2009, 13:55
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Μπράβο στην κυβέρνηση! Επιτέλους κάτι έπρεπε να γίνει προς αυτή την κατεύθυνση. Δηλαδή, όσοι έχουν σπουδάσει και έχουν τόσα πτυχία, είναι με λιγότερα προσόντα από έναν με Απολυτήριο Λυκείου; Και στο κάτω-κάτω, δεν πρέπει να αποκτήσουμε επιτέλους υπηρεσίες υψηλότερου επιπέδου; Προτείνω τα εξής: Όσον αφορά το τεστ δεξιοτήτων-για να μην χρυσοπληρώνουμε τα φροντιστήρια, να αναρτηθεί το απαιτούμενο εκπαιδευτικό υλικό σε κάποιο site (π.χ. του ΑΣΕΠ), ώστε να μπορεί ο κάθε υποψήφιος να μπορεί να το κατεβάζει δωρεάν, αλλιώς ποιο είναι το νόημα; Ή μήπως όλα γίνονται για να πλουτίζουν τα φροντιστήρια για άλλη μια φορά; Τα πιστοποιητικά γνώσης Η/Υ να έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ισχύς και όχι μόνο 3 χρόνια. Σε ότι αφορά την ταυτοποίηση μέσω του site του ΑΣΕΠ- να καταχωρούνται όλα τα πιστοποιητικά του υποψήφιου (εάν χρειαστεί και σε ηλεκτρονική μορφή), ώστε να μην χρειάζεται σε κάθε διαγωνισμό να τα στέλνουμε και να τα επικυρώνουμε. Για την απόδειξη της εμπειρίας στον ιδιωτικό τομέα – δεν υπάρχει μεγαλύτερη βλακεία από το πιστοποιητικό προϋπηρεσίας για μια συγκεκριμένη ειδικότητα που πρέπει να ζητήσει ο υποψήφιος από τον εργοδότη ή/και όλους τους εργοδότες, αφού αυτό αποδεικνύεται από τα ένσημα και θα μπορούσε το ΙΚΑ να το αναφέρει στη βεβαίωση που χορηγεί για το διάστημα προϋπηρεσίας. Στο κάτω-κάτω, ο εργοδότης μπορεί να μην υφίσταται πια ή η σχέση μαζί του να είναι προβληματική, οπότε κάτι τέτοιο να μην είναι εύκολο. (Αυτά σε περίπτωση που διατηρηθεί η μοριοδότηση λόγω προϋπηρεσίας). Σχετικά με την μοριοδότηση της προϋπηρεσίας στην αντίστοιχη δημόσια υπηρεσία η οποία προκηρύσσει τις θέσεις εργασίας - δεν υπάρχει μεγαλύτερη αδικία, διότι μπορεί κάποιος να μην είχε το μέσον να κάνει stage σε αυτήν, αλλά να πληροί όλα τα κριτήρια. Με βάσει αυτής της λογικής- δεν έχει καμία ελπίδα.