Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη MARIA | 13 Νοεμβρίου 2009, 14:44
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Κύριε Υπουργέ, τα σχόλιά μου σχετικά με το νομοσχέδιο έχουν ως εξής: 1. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΚΑΙ ΑΔΙΚΗ Η ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΜΕΤΡΗΣΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ ΤΙΤΛΟΥ. 2. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΚΑΙ ΑΔΙΚΗ Η ΑΥΞΗΣΗ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗ ΤΙΤΛΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ Αιτιολογία: 1. Σίγουρα οι μη άριστοι που δήλωσε ο πρωθυπουργός δεν είναι ανάμεσα σε όσους διαθέτουν δεύτερο μεταπτυχιακό τίτλο. 2. Σίγουρα τα παραπάνω δεν αποτελούσαν προγραμματικές δηλώσεις της κυβέρνησής σας που πιστέψαμε και ψηφίσαμε για εφαρμογή αξιοκρατίας και όχι για περαιτέρω αναξιοκρατία που φέρνει το μέτρο αυτό.ΑΣ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΟΤΙ Η ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΖΟΣΑΣΤΑΝ ΣΗΜΑΙΝΕ ΜΗ ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΙΤΛΩΝ.ΠΟΥΕ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ; 3. Κάναμε 2ο μεταπτυχιακό επειδή γνωρίζαμε ότι μετράει ο βαθμός του βασικού τίτλου, τον οποίο ήδη είχαμε πάρει και δεν μπορούσαμε να βελτιώσουμε. Επενδύσαμε σε κάτι που εσείς τώρα αποσύρετε πραξικοπηματικά; Ήταν η μόνη μας ευκαιρία να βελτιώσουμε τη συνολική βαθμολογία και σεις με μια διάταξη την απεμπολείτε. δεν ξέραμε για την προσμέτρηση του βαθμού πτυχίου, ξέραμε για την προσμέτρηση του 2ου μεταπτυχιακού. Πόσο άδικα το αποσύρετε; 4. Δίνεται μεγαλύτερη βαρύτερη σε ένα Lower από ένα δεύτερο μεταπτυχιακό; 5.Εμείς που πήραμε πτυχίο σε αλλοτινούς καιρούς πιο δύσκολους και όχι τόσο επιεικείς και χωρίς να το γνωρίζουμε ότι θα μετρήσει ο βαθμός και από Πανεπιστήμια μεγάλα και όχι Περιφερειακά δεν έχουμε δικαίωμα για εργασία στο Δημόσιο; Αυτή είναι η δημοκρατία σας; ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗ ΔΕΟΥΣΑ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΗ ΤΑ ΠΑΡΟΝΤΑ ΣΧΟΛΙΑ.