Αρχική Νέο πλαίσιο για την ευζωία των ζώων συντροφιάς - Πρόγραμμα ‘‘ΆΡΓΟΣ’’Άρθρο 6 Εκτροφή, αναπαραγωγή και εμπορία ζώων συντροφιάςΣχόλιο του χρήστη ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΙΔΕΡΙΔΟΥ | 12 Μαΐου 2021, 22:14
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Κατηγορηματικά ΝΑΙ στην υποχρεωτική στείρωση ΟΛΩΝ των αδέσποτων ΚΑΙ των δεσποζόμενων. Με αναβάθμιση του ρόλου των εθελοντών πολιτών (που είναι εκτός φιλοζωικών) και αυστηρή υποχρέωση των δήμων για στείρωση και περίθαλψη ΚΑΘΕ ζώου που συλλέγουν εθελοντές. Αυτόνόητη απαλλαγή από την υποχρέωση για τσιπάρισμα των αδέσποτων που περισυλλέγουν και προωθούν οι εθελοντές, όσο αυτά βρίσκονται στα χέρια των εθελοντών. Το τσιπάρισμα θα γίνεται από τον κηδεμόνα που θα το υιοθετήσει Επαγγελματίες κι ερασιτέχνες εκτροφείς να δηλώνονται βάσει διαδικασίας ελέγχου καταλληλότητας και να επιτρέπονται μόνο 2 γέννες σε όλη τη διάρκεια ζωής του ζώου.