Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη Sokratis Kefalogiannis Dimos Anogeion | 13 Νοεμβρίου 2009, 18:36
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Σχετικά με το θέμα της μοριοδιότησης θα πρέπει να ληφθεί πολύ σοβαρά υπόψη η αύξηση της μοριοδιότησης του κριτηρίου τ ης εντοπιότητας τόσο για τις ορεινές όσο και για τις νησιωτικές περιοχές. Γινόμαστε μάρτυρες πολύ συχνά του φαινομένου να διορίζεται κάποιος και σε δύο χρόνια να ζητάει μετάθεση ή μετάταξη με οποιοδήποτε πρόσχημα. Συγκεκριμένα στο άρθρο 8 του 2190/94 και στην περίπτωση «Δ’ Εντοπιότητα» θα πρέπει να διορθωθεί ή να προστεθεί ότι στην περίπτωση ορεινών και νησιωτικών περιοχών η προσαύξηση να είναι 400 μόρια και η δέσμευση παραμονής στην υπηρεσία που προσλαμβάνεται 15 χρόνια τουλάχιστον. (Πρόταση: Για τους Ορεινούς και νησιωτικούς Δήμους ή Κοινότητες, εφόσον επιθυμούν το διορισμό τους σε θέσεις του Δήμου ή της Κοινότητας του οποίου είναι δημότες ή σε θέσεις δημοτικής ή κοινοτικής επιχείρησης ή νομικού προσώπου ή ιδρύματος τους και δεσμεύονται να υπηρετήσουν σε αυτές επι μία τουλάχιστον δεκαπενταετία : 400 μόρια) Οι λόγοι πολλοί, κυρίως όμως η σταθερότητα ενός υπαλλήλου σε μια υπηρεσία είναι προτιμότερη ακόμα και από το διδακτορικό κάποιου άλλου που όμως από το πρώτο χρόνο κιόλας θα κοιτάζει να μεταταγεί .