Αρχική Νέο πλαίσιο για την ευζωία των ζώων συντροφιάς - Πρόγραμμα ‘‘ΆΡΓΟΣ’’Άρθρο 5 Υποχρεώσεις ιδιοκτήτη δεσποζόμενου ζώου συντροφιάςΣχόλιο του χρήστη Ελένη Γραμματοπούλου | 13 Μαΐου 2021, 21:00
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Όταν αφιερώνεις τη ζωή σου ή πολλές ώρες κάθε μέρα φροντίζοντας αδέσποτα,όταν δεν ξέρεις τί σημαίνουν διακοπές, βόλτες,όταν έχεις ως προτεραιότητα το να σώσεις αδέσποτα,τότε μόνο καταλαβαίνεις οτι η στείρωση είναι η λύση στη μείωση τους και ιδανικά στην εξάλειψη.Το ζώο λειτουργεί ενστικτωδώς και όχι όπως ο άνθρωπος,δεν νοιώθει ηδονή,ούτε ανησυχεί πόσα μικρά θα κάνει και τί θα απογίνουν.Θυσίες καθημερινές από όλους τους εθελοντές,για να βρουν λύση σε κάθε τηλεφώνημα ΄΄κηδεμόνων΄΄ με τη χαρακτηριστική εκβιαστική δήλωση,΄΄ή θα πάρετε τα κουτάβια της σκύλας μου που γέννησε ή θα τα εγκαταλείψω΄΄.Για ποιά ανθρωπιά μιλάμε και ποιά ενσυναίσθηση.....ΣΤΕΙΡΩΣΗ λοιπόν,τα αδέσποτα πρέπει να γίνουν είδος υπό εξαφάνιση,με τον πιό ανώδυνο γι αυτά τρόπο.Προτρέπω όσους διαφωνούν,να περάσουν ένα μήνα σε φροντίδα αδέσποτων με εθελοντές για να ζήσουν την υπέρτατη θλίψη και σίγουρα την κατανόηση πως κάποια πράγματα δεν χρήζουν δεύτερης σκέψης.Οι νόμιμοι εκτροφείς δύνανται να ανταποκριθούν στην ανάγκη διαιώνισης φυλών με τρόπο ιδανικής ευζωίας και διαχείρισης των ζώων.