Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη Γιάννης Ρήγας | 14 Νοεμβρίου 2009, 11:47
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Σε γενικές γραμμές το σχέδιο νόμου κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση. Πιστεύω πως αν εφαρμοστεί με απόλυτη αυστηρότητα θα δώσει ένα αποφασιστικό χτύπημα στο καρκίνωμα που κατατρώει τις σάρκες του σύχρονου ελληνικού δηλαδή στο ρουσφέτι. Ωστόσο, η μοριοδότηση των μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών δε με βρίσκει σύμφωνο κυρίως επειδή οι όποιες γνώσεις αποκτούνται δεν συνεπάγονται και μεγαλύτερες ικανότητες του προσλαμβανόμενου για τη θέση που ενδιαφέρεται. Το σωστό, κατά τη γνώμη μου, είναι να αναγνωρίζεται το μεταπτυχιακό για την εξέλιξη του υπαλλήλου μετά την πρόσληψή του αφού έχει αποδείξει την αξία του και εφόσον αυτό έχει κάποια σχέση με το αντικείμενο της εργασίας του. Φοβούμαι πως η ενίοσχυση της μοριοδότησης των μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών θα οδηγήσει σε ένα κυνήγι των τίτλων αυτών με πολλαπλές δυσάρεστες συνέπειες η σημαντικότερη των οποίων θα είναι η απώλεια πολύτιμου χρόνου για την ένταξη των νέων μας στην παραγωγική διαδικασία. Αυτό που χρειάζεται πραγματικά ο εργαζόμενος στον δημόσιο τομέα είναι να θέλει να υπηρετήσει το δημόσιο συμφέρον και αυτό δεν το εξασφαλίζει εκ των προτέρων κανένας μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών. Το δημόσιο έχει πρωτίστως ανάγκη από τέτοιους ανθρώπους και θα ήταν καλύτερα να δίνει σε ικανους υπαλλήλους κίνητρα για να αποκτήσουν μεταπτυχιακούς τίτλους σχετικούς με το αντικείμενο της εργασίας τους αντί να τους παίρνει χωρίς να ελέγχει αν οι γνώσεις τους θα έχουν κάποια ουσιαστική χρησιμότητα.