Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη Ευθαλία Μακρή | 14 Νοεμβρίου 2009, 14:10
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Το σχέδιο νόμου είναι σε σωστή κατεύθυνση. Έχω, όμως,να κάνω τέσσερις παρατηρήσεις: α/ Θεωρώ λάθος, που δεν συμβάλει στην αξιοκρατία,την κατάργηση της μοριοδότησης του 2ου μεταπτυχιακού. Σε κάθε περίπτωση, το 2ος μεταπτυχιακός τίτλος θα μπορούσε να παίρνει τουλάχιστον 150 μονάδες. β/ Είναι καιρός να ληφθεί και στην Ελλάδα υπόψη η διεθνής κατάταξη των Πανεπιστημίων. Δεν είναι δυνατόν να μπαίνει στην ίδια μοίρα ένα διδακτορικό ή ένα μεταπτυχιακό από την Οξφόρδη ή το Χάρβαρντ, με έναν αντίστοιχο τιτλο Πανεπιστημίου από κάποιες γειτονικές μας χώρες, που όλοι ξέρουμε πώς χορηγούνται. γ/ Ως εμπειρία πρέπει μοριοδοτείται ισότιμα η αποδεδειγμένη εργασία οπουδήποτε κι αν παρασχέθηκε (δημόσιο, ιδιωτικός τομέας, υπηρεσίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και διεθνών οργανισμών κλπ.) και με οποιαδήποτε σχέση εργασίας (σύμβαση εξαρτημένης εργασίας, "μπλοκάκι", ελεύθερο επάγγελμα κλπ.). δ/ Το πτυχίο Πανεπιστημίου να έχει καταρχάς ενιαία μοριοδότηση, ασχέτως βαθμού (π.χ.100 μόρια) Στη συνέχεια να λαμβάνεται υπόψη ο βαθμός του πτυχίου, με μικρή σχετικά βαρύτητα, διότι η ισοπέδωση των Πανεπιστημίων και των Τμημάτων δημιουργεί σοβαρές αδικίες (π.χ. δεν είναι δυνατόν να μετρά το ίδιο ο βαθμός ενός πτυχιούχου της Νομικής Αθήνας ή του Καίημπριτζ με το βαθμό ενός "εύκολου" τμήματος περιφερειακού Πανεπιστημίου, που οι μεγάλοι βαθμοί χαρίζονται απλόχερα).