Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη Bάλλια | 14 Νοεμβρίου 2009, 16:24
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Συμφωνώ με την κατάργηση του δεύτερου μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών. Η άθροιση δεύτερου παρόμοιου τίτλου οδηγεί σε εμπορευματοποίηση των τίτλων και απομακρύνονται από το κεντρικό τους στόχο, τη γνώση. Αν προσαυξάνεται ο δεύτερος τίτλος μεταπτυχιακού γιατί να μην προσαυξάνεται και ο δεύτερος τίτλος διδακτορικού ή ο τρίτος και ούτω καθ' εξής. Όσον αφορά τους υποψηφίους που ήδη είχαν λάβει ένα τέτοιο, δεν είναι οι μόνοι. Την τελευταία δεκαετία το σύστημα πρόσληψης αλλάζει τόσο συχνά που είναι αδύνατο να διαμορφώσεις μία στρατηγική πρόσληψης. Το θέμα είναι πλέον να υπάρχει μακροπρόθεσμη εφαρμογή και τα αποτελέσματα θα είναι ορατά σε βάθος χρόνου.