Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη kostas papadopoulos | 14 Νοεμβρίου 2009, 20:46
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Γιατί υποτιμάτε τόσο πολύ την εργασιακή εμπειρία και ανειψώνετε τόσο πολύ τα διδακτορικά; Δηλαδή εγώ αν έχω δουλέψει 5 χρόνια σε ερευνητικό κέντρο (αλλά δεν έκανα διδακτορικό), ή 5 χρόνια σε μια μεγάλη εταιρεία φαρμάκων σε ερευνητικό αντικείμενο, είμαι υπό από ένα διδάκτορα που απλά έκανε 2 δημοσιεύσεις σε πολύ χαμηλού impact factor επιστημονικά περιοδικά; Υπάρχουν αντικείμενα σε μεγάλες εταιρείες ακόμα και ερευνητικά, τα οποία σου δίνουν τόσες πολλές γνώσεις που θα τα ζήλευαν όλοι οι υποψήφιοι διδακτορες της Ελλάδας. Επαναλαμβάνω οι υποψήφιοι διδάκτορες της Ελλάδας, όχι των αγγλικών σοβαρών πανεπιστημίων, τα οποία πραγματικά κάνουν έρευνα. Πιστεύω ότι πρέπει να δώσετε τουλάχιστον 550 μόρια σε κάποιον που εργάζεται στον ιδιωτικό ή δημόσιο 5 χρόνια. Είναι παράλογο και αν μη τι άλλο ενοχλητικό να παίρνει κάποιος 600 μόρια γιατί είχαν οι γονείς του χρήματα να πληρώνουν σπουδές επί σπουδές και ένας που εργάζεται να του λέτε ότι αξίζει ΜΟΝΟ 400 μόρια για το δημόσιο, ότι είναι κατώτερος.Και το ξέρετε όλοι εσείς που κάνετε διδακτορικά στην Ελλάδα, ότι έτσι είναι, διότι ούτε σοβαρες υποτροφίες παίρνετε ούτε σας επιτρέπουν οι καθηγητές να δουλεύετε παράλληλα.