Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη ΕΥΓΕΝΙΑ | 14 Νοεμβρίου 2009, 21:48
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Κύριε Ραγκούση, θα ήθελα, από τη μία, να εκφράσω την ικανοποίηση μου σχετικά με τη δημόσια διαβούλευση για την αναμόρφωση των προσλήψεων που έχετε ξεκινήσει και από την άλλη, τη σύμφωνη γνώμη μου με το σύνολο σχεδόν των αλλαγών που προτίθεστε να εφαρμόσετε. Ωστόσο, θα σταθώ σε ένα σημείο της προαναφερόμενης διαβούλευσης: την κατάργηση της προσαύξησης του δεύτερου μεταπτυχιακού τίτλου. Διανύοντας την κοινωνία της γνώσης, θεωρώ ότι: 1. κάθε προσπάθεια που συνδέεται με την απόκτηση γνώσεων θα πρέπει να επιβραβεύεται 2. η αξιοκρατία συνάδει με την μοριοδότητη του συνόλου των τυπικών προσόντων και όχι την αποσπασματική "αξιοποίησή" τους 3. η αναβάθμιση του εργατικού δυναμικού συνδέεται με την απόκτηση πτυχιακών, μεταπτυχιακών και διδακτορικών τίτλων σπουδών. Διεθνείς οργανισμοί (π.χ. http://www.oecd.org) και ευρωπαϊκές πολιτικές (π.χ. http://portal.unesco.org) επιβεβαιώνουν τις παραπάνω θέσεις, όπως γνωρίζετε . Καμία χώρα της Ευρώπης δεν έχει προβεί στην κατάργηση της προσαύξης αποκτηθέντων τίτλων σπουδών. Εν αντιθέση, επικροτούν, επιβραβεύουν και κινητοποιούν τους πολίτες για μια δια βίου εκπαίδευση. Άλλωστε, μιλάμε, κατά κάποιον τρόπο, για εξίσωση του ιδιωτικού και δημόσιου τομέα στον χώρο της εργασίας. Θα θέσω, λοιπόν, το απλό ερώτημα: θα υπάρξει κάποιος ιδιώτης που δεν θα προσμετρήσει τον δεύτερο μεταπτυχιακό τίτλο;;; Καλή δύναμη στο έργο σας! Με σεβασμό Ευγενία Τ.