Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη Βίκτωρ Ιωάννου | 14 Νοεμβρίου 2009, 23:24
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Σύμφωνοι. Το να έχεις 3 μεταπτυχιακά είναι υπερβολή για να δουλεύεις στο Ελληνικό Δημόσιο. Τι σημαίνει όμως αυτό; Ότι επειδή έχεις 3 μεταπτυχιακά θα τιμωρείσαι; Να λέμε και ευτυχώς που δε μπήκε αρνητική μοριοδότηση στο Master και στο PhD!!! Δηλαδή αν μεθαύριο παρουσιαστούν σε έναν ιδιώτη εργοδότη 2 υποψήφιοι όπου ο ένας έχει 2 Master και επιπλέον PhD στον τομέα του, θα τον διώξει γιατί είναι πολύ καλός;;; Πλάκα κάνουμε; Τους ΑΡΙΣΤΟΥΣ δε θέλουμε;;;;;;; Προφανώς και όλοι αυτοί που κλαψουρίζουν λέγοντας πως έκαναν θυσίες για να κάνουν μεταπτυχιακά προκειμένου να μπουν στο Δημόσιο είναι παραδείγματα προς αποφυγή και που θα αυξηθούν τώρα που καταργείται η συνάφεια γιατί απλά θα τρέξουν όλοι οι όμοιοί τους να κάνουν το ευκολότερο Master που υπάρχει για να εξασφαλίσουν +200 μόρια. Αυτά είναι τα αρνητικά ενός συστήματος μοριοδότησης που αυξάνονται όταν καταργείς και τη συνάφεια. Η συντριπτική πλειοψηφία όμως που έχει συνεχίσει τις σπουδές της με κόπους και θυσίες επειδή αγαπάει την επιστήμη της, είναι παρανοϊκό - εξωφρενικό - άδικο - αναξιοκρατικό να τιμωρείται. Κανονικά πρέπει να δίνονται μόρια για 2 Master και 1 PhD αθροιστικά. Με την είσοδο μάλιστα όλων αυτών των πτυχιούχων νέων ίσως μπορέσουμε να ελπίσουμε πως σιγά σιγά θα αλλάξει η νοοτροπία που υπάρχει στον δημόσιο τομέα.