Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη Κατερίνα Μακρή | 14 Νοεμβρίου 2009, 23:18
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Δεν ξέρω αν αυτό που θα αναφέρω αφορά τη δημόσια διαβούλευση αλλά είμαι υποχρεωμένη να το καταγγείλλω. Στις 04-08-2009 η ΑΓΡΟΓΗ Α.Ε., ανώνυμη εταιρεία μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα που συστάθηκε από το υπουργείο Γεωργίας, δημοσίευσε στην ιστοσελίδα της www.agrogi.gr ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ στην οποία οι ενδιαφερόμενοι έπρεπε να στείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα με fax ή email για να προσληφούν με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ώστε να καλυφθούν οι έκτακτες και επείγουσες ανάγκες της εταιρείας. Περίπου ένα μήνα αργότερα και λίγο πριν προκηρυχθούν οι εκλογές μαθαίνω πως τα άτομα που προσέλαβε η ΑΓΡΟΓΗ Α.Ε. ήταν αορίστου χρόνου και μάλιστα μόλις απευθύνθηκα στην εταιρεία να μου ανακοινώσει τόσο τα ονόματα των προσληφθέντων όσο και τα κριτήρια κατάταξης δεν έλαβα καμία απάντηση. Παράλληλα έχω ακούσει πως οι προσλήψεις έχουν γίνει με καθαρά κομματικά κριτήρια. Θεωρώ πως εφόσον η εταιρεία είναι του δημοσίου και οι υπάλληλοί της πληρώνονται από τους έλληνες φορολογούμενους, πρέπει η εταιρεία να αναρτήσει τα ονόματα των επιτυχόντων και τον τρόπο μοριοδότησης και αν πράγματι αξίζουν τη θέση αυτή να παραμείνουν, αλλιώς η υπουργός που είναι και η βασικός μέτοχος της εταιρείας να ξαναπροκηρύξει τις θέσεις με απόλυτη διαφάνεια. Ευχαριστώ για την κατανόηση, μία αγανακτισμένη πολίτης που δεν ανέχεται να υποτιμούν τη νοημοσύνη της.