Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη ΡΟΥΛΑ | 15 Νοεμβρίου 2009, 20:31
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Δεν διάβασα πουθενά να γίνεται λόγος για την κατηγορία ΔΕ. Η μοριοδότηση θα μείνει ως έχει ή πρόκειται να γίνουν και εκεί αλλαγές; Γιατί και σ' αυτή την κατηγορία υφίσταται αδικία. Και αφού η κυβέρνηση καταργεί την αθροιστική μοριοδότηση για τα μεταπτυχιακά θα πρέπει, κατά τη γνώμη μου, να καταργήσει και την αθροιστική μοριοδότηση για τα 2 απολυτήρια λυκείου. Δεν είναι δυνατόν κάποιος που έχει τελειώσει το λύκειο και μετά πήγε σε ένα ΙΕΚ (αμφιβόλου ποιότητας σε κάποιες περιπτώσεις) να έχει αφενός το προνόμιο ότι έχει βγάλει 20!!! απολυτήριο και αφετέρου να παίρνει και 150 μόρια για το δεύτερο απολυτήριο λυκείου. Αν είναι δυνατόν.... Μπορεί να συγκριθεί ο βαθμός απολυτηρίου από ένα ΙΕΚ με αυτόν του Ενιαίου Λυκείου, όπου ο βαθμός προκύπτει μετά από ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ; Για να μην αναφερθώ στα σκάνδαλα που έκαναν την εμφάνισή τους κατά το παρελθόν (π.χ. στο ΙΕΚ της Άρτας), όπου τα 20άρια έμπαιναν επί πληρωμή. Δεν πρέπει να ξεχνάμε... Ελπίζω σε ρύθμιση και αυτής της παραμέτρου, για να μιλάμε πράγματι για αξιοκρατία. Ευχαριστώ Ρούλα