Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη Ηρακλής Βερβέρης | 16 Νοεμβρίου 2009, 11:19
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Κατά την εφαρμογή του ν.2190/94 αναδείχτηκαν ορισμένες δυσλειτουργίες, οι οποίες δεν αντιμετωπίστηκαν μέχρι σήμερα. Μια από αυτές αφορά τη δακοκτονία. Στη δακοκτονία απασχολούνται εργάτες, επιστάτες, και γεοπόνοι. Η πρόσληψή τους γίνεται με τις διαδικασίες του άρθρου 21 του ν.2190/94. Τα μεροκάματα των απασχολούμενων στη δακοκτονία δεν ξεπερνούν συνολικά τα 65 για κάθε εργαζόμενο σε ετήσια βάση. Επομένως, η ένταξη των προσλήψεων του προσωπικού που θα ασχοληθεί με την δακοκτονία στις διαδικασίες ΑΣΕΠ, μπορεί άνετα να θεωρηθεί σαν υπερβολή. Πολλές φορές το γεγονός αυτό αντιστρατεύεται το στόχο της δακοκτονίας που είναι η καταπολέμηση του δάκου και η εξασφάλιση του εισοδήματος των αγροτών. Οι διαδικασίες απαιτούν χρόνο. Οι υπηρεσίες καθυστερούν. Οι απαραίτητες εγκρίσεις έρχονται αργά. Ο δάκος πρέπει να συναντήσει τα συνεργεία ραντισμού το πρώτο δεκαήμερο του Ιουνίου, σε διαφορετική περίπτωση αναπτύσεται ανεξέλεκτα. Οι νομαρχίες για να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα της καθυστερημένης έναρξης της δακοκτονίας καταστρατηγούν συστηματικά τις διαδικασίες. Για να μη κλονίζεται το κύρος του νόμου και να μη μπαίνει σε κίνδυνο το εισόδημα των παραγωγών πρέπει να υπάρξει ξεχωριστή αντιμετώπιση.