Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη Γιώργος | 16 Νοεμβρίου 2009, 15:02
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Γιατί αυτή η θεοποίηση των μεταπτυχιακών? Έχω πάρει πτυχίο το 1996. Τότε δεν υπήρχαν μεταπτυχιακά στην Ελλάδα. Το μεταπτυχιακό είναι σε ένα γνωστικό αντικείμενο. Σε όλα τα άλλα κάποιος που δεν έχει μπορεί να είναι καλύτερος από κάποιον που έχει. Επίσης ένα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα έχει κόστος γύρω στα 4000 ευρώ. Κάποιος που δεν έχει αυτή την οικονομική δυνατότητα θα είναι συνέχεια έξω? Η μόνη δίκαιη λύση είναι γραπτές εξετάσεις μέσω ΑΣΕΠ από μηδενική βάση. Οι επιτυχόντες με μεταπτυχιακό να παίρνουν μεγαλύτερο μισθό.Επίσης γιατί αυτή η γελοιότητα πχ ένας γεωπόνος με μεταπτυχιακό στην Ιστορία της τέχνης να θεωρείται καλύτερος στα γεωπονικά πεδία de facto από έναν γεωπόνο χωρίς μεταπτυχιακό?