Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη Nasos-T | 16 Νοεμβρίου 2009, 16:07
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Σημαντικές οι ρυθμίσεις που προτείνονται, αλλά επειδή πάλι θα προκύψουν αδικίες, ίσως θα ήταν καλύτερα όλο το παρόν άρθρο να επαναδιατυπωθεί λαμβάνοντας υπ'όψη μια βασική αρχή: Να μην βαθμολογείται οτιδήποτε αποτελεί απαιτούμενο προσόν σε μια προκήρυξη. Όσον αφορά τα ζητήματα που θίγονται στο παρόν άρθρο, η γνώμη μου είναι η εξής: - Δεν είναι ορθό να αυξάνετε την βαρύτητα του πτυχίου χωρίς προηγουμένως να έχετε προχωρήσει σε κάποιο είδος αξιολόγησης των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων. Με τον τρόπο αυτό συγκρίνετε βαθμούς πτυχίων από διαφορετικές σχολές (εσωτερικού και εξωτερικού). - Ορθώς προχωράτε στην κατάργηση της συνάφειας των μεταπτυχιακών διότι αυτή είναι δύσκολο να τεκμηριωθεί στις περισσότερες περιπτώσεις και ιδιαίτερα όταν οι θέσεις είναι γενικές (π.χ. ΠΕ Γεωπόνων, ΠΕ Πολιτικών Μηχανικών, κλπ). Νομίζω ότι αυτό που θα πρέπει να βαθμολογηθεί είναι η διάθεση του υποψηφίου για γνώση και όχι το γνωστικό πεδίο του μεταπτυχιακού. Αν παρ' όλα αυτά η θέση απαιτεί κάποιο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, σωστότερο θα ήταν να αναφέρεται μεταξύ των προσόντων του υποψηφίου και να μην βαθμολογείται. - Ή θα δημιουργήσετε όρια στον αριθμό των προσόντων και θα βαθμολογήσετε μόνο όσα κατά την κρίση σας είναι αρκετά για να εργαστεί κάποιος στο δημόσιο ή δεν θα βάλλετε φραγμούς σε κανένα κριτήριο και θα βαθμολογήσετε: τα ν μεταπτυχιακά, τις ν ξένες γλώσσες, την ν επαγγελματική εμπειρία, κ.ο.κ. (όπου ν τείνει στο + άπειρο).