Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΣΠΑΘΑΡΗΣ | 16 Νοεμβρίου 2009, 19:05
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Μέχρι σήμερα η μοριοδοτηση των αποφοίτων ΤΕΛ, Ιδιωτικών Επαγγελματικών Λυκείων, Νυκτερινών και λοιπών συναφών σχολών δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης, είναι ίδια με αυτή των αποφοίτων του Γενικού Λυκείου, διότι τα απολυτήρια όλων των παραπάνω θεωρούνται ισάξια του απολυτήριου του Γενικού Λυκείου. Η κατάσταση αυτή είναι πέρα για πέρα άδικη για τους αποφοίτους του Γενικού Λυκείου και πιθανόν και αντισυνταγματική. Είναι γνωστός σε όλους μας ο τρόπος λειτουργίας των καθώς και ο τρόπος αξιολόγησης των μαθητών των λυκείων αυτών. Εάν τα παραπάνω λύκεια είναι ισάξια και ισότιμα με τα γενικά, τίθεται το ερώτημα τότε, γιατί οι απόφοιτοι των δεν λαμβάνουν μέρος στις γενικές Πανελλήνιες Εξετάσεις για τα ΑΕΙ και ΤΕΙ μαζί με τους αποφοίτους των γενικών λυκείων? ΑΠΑΝΤΗΣΗ Επειδή δεν είναι ισάξια και ισότιμα. ΠΡΟΤΑΣΗ Όπως συμβαίνει και με τις εισαγωγικές εξετάσεις στα ΑΕΙ και ΤΕΙ να υπάρχει ένα ποσοστό προσλήψεων [όσο είναι και το ποσοστό των μαθητών που αποφοιτούν από τις σχολές αυτές] που θα καταλαμβάνεται από αποφοίτους των παραπάνω λυκείων και μόνο από αυτούς. Αυτό θεωρώ ότι είναι δίκαιο, τόσο για τα παιδιά που διάλεξαν, για τους δικούς λόγους, να παρακολουθήσουν τις σχολές αυτές ,όσο και για του απόφοιτους των γενικών λυκείων Με την ελπίδα ότι η παρατήρηση μου τουλάχιστον θα διαβαστεί Ευχαριστώ για την φιλοξενία .