Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη Παναγιώτα Παπανικολάου | 16 Νοεμβρίου 2009, 20:51
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Είμαι απόφοιτος της σχολής Κοινωνικής Θεολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Μετά την αποφοίτηση μου και την επιτυχή συμμετοχή μου σε κατακτήριες εξετάσεις στο τμήμα Κοινωνικής Εργασίας του Τ.Ε.Ι. Αθηνών παρακολούθησα και αποπεράτωσα τις σπουδές μου στο εν λόγω τμήμα. Ήδη παρακολουθώ πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών σχετικό με τον δεύτερο κύκλο σπουδών μου στο Δημοκρήτειο Πανεπιστήμιο Θράκης. Απο την ενημέρωση, που είχα από τις εφημερίδες, ενδεχομένως ελλιπή, σχετικά με το νομοσχέδιο, που αφορά στις προσλήψεις μονίμου προσωπικού στο Δημόσιο και ευρύτερο Δημόσιο Τομέα, δεν είδα να προβλέπεται μοριοδότηση για τον Δεύτερο τίτλο σπουδών, αλλά ούτε για την κατοχή Πτυχίου ή Πτυχίων Ξένων Γλωσσών. Αλήθεια, δεν είναι Ηθικό και Δίκαιο να πριμοδοτείται και ο Δεύτερος τίτλος σπουδών; Έτσι και η αυξημένη προσπάθεια επιβραβεύεται και οι στρεβλώσεις του υφιστάμενου εξεταστικού συστήματος εξισορροπούνται, όπου οι υποψήφιοι εισέρχονται σε σχολές, που δεν είναι ο πρώτος και ο βασικός τους στόχος. Επίσης τι θα ισχύσει με την σπουδή και την γνώση των Ξένων Γλωσσών; Θεωρώ οτι η πριμοδότηση , που ίσχυε έως τώρα, είναι και Δίκαιη και Ορθή. Με Εκτίμηση, Παναγιώτα Παπανικολάου, Ιτέας 1, Γλυφάδα