Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη Γιώργος | 16 Νοεμβρίου 2009, 20:46
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Βλέπω μια μεγάλη κινητοποίηση στο θέμα του δεύτερου μεταπτυχιακού. Ως άμεσα θιγόμενος από το μέτρο, αφ' ενός θέλω να ενώσω και εγώ τη φωνή μου με τους υπόλοιπους συμπολίτες μου κατά αυτής της απόφασης που καταργεί στην ουσία την επιβράβευση ενός πρόσθετου προσόντος που τις περισσότερες φορές (και στη δική μου περίπτωση) έχει κατακτηθεί με κόπους και θυσίες. Είμαι θιγόμενος και από τη κατάργηση της προσαύξησης της προϋπηρεσίας, αλλά σε αυτή τη περίπτωση αναγνωρίζω το άδικο του προηγούμενου νόμου και δέχομαι ως θετική την πρόταση σας για κατάργηση. Το σεμινάριο του ΟΑΕΔ είχε δυστυχώς καταντήσει θέμα παζαριού στα βουλευτικά και άλλα γραφεία, οπότε ορθώς καταργείται. Ο βαθμός του πτυχίου είναι αντικειμενικό προσόν εφόσον υπάρχει αξιολόγηση των ιδρυμάτων καθώς και υπολογισμός του χρόνου που απαιτήθηκε για την απόκτηση του τίτλου. Η προϋπηρεσία κακώς αποδυναμώνεται γιατί είναι σημαντικό εφόδιο. Οι ξένες γλώσσες αποτελούν σίγουρα προσόν απλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να βαθμολογείται απεριόριστος αριθμός τη στιγμή που δεν γίνεται το ίδιο για όλους τους τίτλους. Ευχαριστώ πολύ για το βήμα