Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη Παλαντζιάν Δημήτριος | 17 Νοεμβρίου 2009, 14:56
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Κύριε Υπουργέ Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με την μοριοδότηση δευτέρου βασικού τίτλου σπουδών. Συγκεκριμένα έιμαι απόφοιτος Τεχνολογικής Εκπαιδευσης και τώρα ειμαι φοιτητής Πανεπιστημιακής Εκπαιδευσης σε συναφές αντικείμενο αφου εξετάστηκα επιτυχώς μέσω κατατακτήριων εξετάσεων. Μέχρι τώρα ο δεύτερος βασικός τίτλος σπουδών έδινε επιπλέον μοριοδότηση ίση με έναν μεταπτυχιακό τίτλο (150 μορια) μόνο στην περίπτωση που και οι δυο τίτλοι ανήκανε στην ίδια κατηγορία (π.χ 2 τίτλοι ΠΕ ή 2 τίτλοι ΤΕ) και φυσικά ήταν συναφή με την σχετική προκηρρυσόμενη θέση. Προσωπικά το θεώρω τελείως αναξιοκρατικό και άδικο ιδιαίτερα για αυτους που ανήκουν στην κατηγορία μου (απο ΤΕ εισαγωγή σε ΠΕ) διότι αντί να επιβραβεύσουν αυτούς που κατορθωσανε να ανεβούνε στην ακαδημαική κλίμακα τους φιλοδωρούν με πολλά χρόνια ακόμα σπουδών χώρις καθόλου επιπλέον μοριοδότηση. Ισώς θα έπρεπε να μοριοδοτούνται αν οχι με παραπάνω μόρια τουλάχιστον με τα ίδια μόρια που δίνονταν μεχρι τώρα για τον δεύτερο τίτλο σπουδών. Ευχαριστώ