Αρχική Αναμόρφωση συστήματος προσλήψεων και καθολική υπαγωγή τους στον πλήρη έλεγχο του ΑΣΕΠΆρθρο 4 Επαναρυθμίσεις για τη μοριοδότηση υποψηφίωνΣχόλιο του χρήστη Βασίλης | 17 Νοεμβρίου 2009, 17:50
Υπουργείο Εσωτερικών Σταδίου 27, Αθήνα 10183 Τηλ.:2131364000, Email: info@ypes.gr email Υπευθύνου Προστασίας Δεδομένων (DPO): dpo@ypes.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Τι γίνεται στην περίπτωση που η ειδίκευση υποψηφίου για τη συμμετοχή του σε συγκεκριμένο διαγωνισμό αποδεικνύεται από το μεταπτυχιακό δίπλωμα του και όχι από το πρώτο του πτυχίο; Ποιος βαθμός υπολογίζεται σε αυτή την περίπτωση; του μεταπτυχιακού; και πόσα μόρια δίδει το πρώτο πτυχίο; Στο παλαιό καθεστώς ο βαθμός του μεταπτυχιακού μοριοδοτούταν ως πρώτο πτυχίο (πολλαπλασιασμός επί 100) και το πρώτο πτυχίο (αν τα λέω σωστά) μοριοδοτούταν με 150 μόρια...Τώρα; Θέλω να διευκρινήσω κάτι επιπλέον. Στο εξωτερικό όλοι οι φοιτητές συμπεριλαμβανομένου και του Πρωθυπουργού μας, συνηθίζουν να αποκτούν διαφορετικούς μεταπτυχιακούς τίτλους σε μια προσπάθεια ουσιαστικής εξειδίκευσης/μόρφωσης (γεγονός που αποδεικνύει και τη δυσκολία των συγκεκριμένων σπουδών και επιλογών των κατόχων πολλών μεταπτυχιακών τίτλων ) Στην Ελλάδα οι έξυπνοι πάνε και γράφονται "τσάμπα" σε δεύτερο τμήμα για να αποκτήσουν κουτσά στραβά ένα δεύτερο πτυχίο (χωρίς εξειδίκευση - χωρίς ουσιαστική δυσκολία) απλώς για να διατηρήσουν τα προνόμια του φοιτητή στο χώρο εργασίας και στην κοινωνική τους ζωή.