1. Επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε κατοικία, σύμφωνα με όσα ορίζονται στις παρ. 2, 3 και 4.
2. Στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από τουλάχιστον δύο (2) διαμερίσματα, επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς εφόσον:
(α) Διαμένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους ή τον ανάδοχό τους ή διαμένουν, δυνάμει ομόφωνης απόφασης της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών, σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας, ενδεικτικά στην πυλωτή ή στην ταράτσα, στον ακάλυπτο χώρο και στον κήπο, και εφόσον τηρούνται οι κανόνες ευζωίας, οι υγειονομικές διατάξεις και οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.
(β) Δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαμερίσματος.
(γ) Η παραμονή στα διαμερίσματα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονομικών διατάξεων και των αστυνομικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας.
δ) Εάν πρόκειται για σκύλους ή γάτες, έχουν σημανθεί, καταγραφεί και διατηρούν επικαιροποιημένα στοιχεία στο Εθνικό Μητρώο Ζώων Συντροφιάς, συμπεριλαμβανομένου του ηλεκτρονικού βιβλιαρίου του ζώου.
3. Δεν δύναται να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συντροφιάς με τον κανονισμό της πολυκατοικίας, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις της παρ. 2. Με τον κανονισμό μπορεί να περιορίζεται ο μέγιστος αριθμός των ζώων που επιτρέπονται, μέχρι τα δύο (2) ζώα ανά διαμέρισμα. Αλλαγές στον κανονισμό της πολυκατοικίας όσον αφορά τον μέγιστο αριθμό επιτρεπόμενων ζώων ανά διαμέρισμα ισχύουν αφού παρέλθουν έξι (6) μήνες από την ψήφισή τους.
4. Στις μονοκατοικίες επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς που έχουν σημανθεί και καταχωρηθεί νομίμως και διατηρούν επικαιροποιημένα στοιχεία στο Εθνικό Μητρώο Ζώων Συντροφιάς, με την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καλής μεταχείρισης και ευζωίας των ζώων, καθώς και οι ισχύουσες υγειονομικές διατάξεις και οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.
5. Οι αριθμητικοί περιορισμοί της παρ. 2 ισχύουν μόνο για σκύλους και γάτες. Ως προς τα λοιπά ζώα συντροφιάς πρέπει να τηρούνται οι κανόνες ευζωίας, οι ισχύουσες υγειονομικές διατάξεις και οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους(ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών πάντα , τηρώντας τους κανόνες ευζωίας!
Ναι στη διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους (ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με τη σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών, πάντα τηρώντας τους κανόνες ευζωίας και ασφάλειας.
Ναι στη διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους (ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με τη σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών, πάντα τηρώντας τους κανόνες ευζωίας και ασφάλειας.
Ναι στη διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους (ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με τη σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών, πάντα τηρώντας τους κανόνες ευζωίας και ασφάλειας.
Ναι στη διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους (ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με τη σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών, πάντα τηρώντας τους κανόνες ευζωίας και ασφάλειας.
ΝΑΙ στην διαμονή των σκύλων μας σε κοινόχρηστους χώρους (ταράτσες, ακάλυπτους) με την αποδοχή των συνιδιοκτητών, τηρώντας τους κανόνες ευζωΐας.
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους(ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών πάντα , τηρώντας τους κανόνες ευζωίας!
Ναι στη διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους (ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με τη σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών, πάντα τηρώντας τους κανόνες ευζωίας και ασφάλειας.
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους(ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών πάντα , τηρώντας τους κανόνες ευζωίας!
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους(ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών πάντα , τηρώντας τους κανόνες ευζωίας!
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους(ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών πάντα , τηρώντας τους κανόνες ευζωίας!
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους(ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών πάντα , τηρώντας τους κανόνες ευζωίας!
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους(ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών πάντα , τηρώντας τους κανόνες ευζωίας.
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους(ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών πάντα , τηρώντας τους κανόνες ευζωίας!
Παντελώς αφελής έως νηπιώδης –και γενικά εγ-κλη-μα-τι-κή– κάθε διάταξη ή άποψη που επιτρέπει (έστω υπό όρους) στην ανοησία κάθε ανεύθυνου έως εγκληματικού κατόχου ζώων (κυρίως σκύλων) να διατηρεί, μονίμως ή μη, τα ζώα του σε ταράτσα ή πιλοτή (έτσι γράφεται, κανονικά, για τους λεξικογράφους –και τούτο απευθύνεται σε όλους τους ανίδεους που γράφουν εδώ ή γενικότερα). Κάθε σοβαρός Άνθρωπος ή Θεάνθρωπος ή κτηνίατρος ή φιλοζωική οργάνωση ή άνθρωπος που αγαπά τα ζώα και έχει υποστεί (κακοποίηση ή εγκατάλειψη ή εκμετάλλευση ζώων ή) την ανείπωτη ταλαιπωρία της δίωξης σχετικών εγκληματικών περιπτώσεων, γνωρίζει πολύ καλά ότι ζώα, γενικώς, και σκύλοι, ειδικότερα, δεν μπορούν να διαβιώσουν αξιοπρεπώς σε ταράτσες ή πιλοτές πολυκατοικιών –όπως επίσης ΚΑΙ σε μπαλκόνια–, δηλ. σε οποιαδήποτε τσιμεντένια υποκατάστατα του φυσικού τους ή ανθρώπινου οικογενειακού περιβάλλοντος, σε παροδική ή μόνιμη απομόνωση. Ισοδυναμεί με κόλαση για ζώα και ανθρώπους. Είναι απολύτως βέβαιο ότι αυτά τα ζώα θα γίνουν ή γίνονται έρμαια στην ασυνειδησία του πολιτισμού μας, που επιτρέπει αυτά τα πράγματα –με οποιουσδήποτε όρους, που όμως δύνανται να παρερμηνευθούν και να καταπατηθούν ανά πάσα στιγμή. Με συγχωρείτε, αλλά όποιος συνέταξε αυτήν τη διάταξη αντιπράττει προς τον Νόμο, τον Πολιτισμό, τον Άνθρωπο, τα ζώα και τον Θεό, διότι διαιωνίζει την εγκληματικότητα ενεργητικής και παθητικής κακοποίησης ζώων (που συνδέεται άμεσα με αυτήν που στρέφεται προς ανθρώπους) ανά την Επικράτεια.
Παντελώς απαράδεκτη για τον πολιτισμό, κοινώς περαιτέρω εγκληματική και απερίφραστα καταδικαστέα οποιαδήποτε τέτοια διάταξη.
Όποιος δεν μπορεί να κατανοήσει πώς ο Νόμος μπορεί να οδηγεί ή να ωθεί –εμμέσως ή ευθέως– στην καταπάτησή του, πρέπει να διαβάσει καλύτερα τις Επιστολές του Παύλου ή να μορφωθεί ευρύτερα. Αυτή η διάταξη, κοντολογίς, επιτρέπει την κακοποίηση ζώων, στον ίδιο τον Νόμο εναντίον της.
ΟΧΙ ΆΛΛΑ ΣΚΥΛΙΆ – ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΊ τα οποία αφήνονται σε έναν κήπο ή μια πυλωτή οταν αποκτηθούν και ζούν εκεί όλη τους τη ζωή για να εξυπηρετήσουν σκοπούς φύλαξης! Το σκυλί το υιοθετούμε και είναι μέλος της οικογένειας μας, δεν το «προσλαμβάνουμε» για φύλαξη!
ΟΧΙ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ 5 § 3 (ε) που επιτρέπει τη μόνιμη διατήρηση δεσποζόμενων σκύλων σε εξωτερικούς χώρους κατοικιών.
ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ να απολαμβάνουν την κατοικία τους, την ησυχία τους και να μπορουν να εργαστούν, να μελετήσουν, να ξεκουραστούν στο ίδιο τους το σπίτι.
Το γαύγισμα των σκύλων έχει γίνει μάστιγα και η αστυνομία είναι στο 90% των περιπτώσεων είτε αδιάφορη είτε ανεπαρκής.
ΑΠΑΓΌΡΕΥΣΗ της διατήρησης δεσποζόμενων σκύλων σε αυλές, μπαλκόνια, πυλωτές καθώς είναι αδύνατον να εγγυηθεί ο ιδιοκτήτης οτι ο σκύλος δεν θα ενοχλεί με το γαύγισμα του τους πολίτες που διαμένουν σε γειτονικές οικίες.
ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ιδιοκτητών να αυλίζουν τα σκυλιά τους ΜΟΝΟ με την παρουσία τους και να τα πηγαίνουν βόλτα τουλάχιστον μια φορά την ημέρα! Ο αυλισμός του σκύλου εχει απορριφθεί ως μοναδικός τρόπος άσκησης του σκύλου απο τους εκπαιδευτές, ο σκύλος ΠΡΕΠΕΙ να κοινωνικοποιείται ώστε να μην επιδίδεται σε συνεχές γαύγισμα.
ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ καταγγελιών – ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΩΝΥΜΩΝ καθώς και αυτεπάγγελτη έρευνα από την αστυνομία κατόπιν οποιασδήποτε καταγγελίας. Δεν μπορεί να υποχρεώνεται ο πολιτης να κάνει τον ντετέκτιβ!
Να δίνεται αριθμός παρακολούθησης πορείας ωστε ο καταγγέλλων να έχει εικόνα της πορείας της έρευνας. Σοβαρές κυρώσεις για τον καταγγελθέντα που συγκεντρώνει πάνω από 3 καταγγελίες.
ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΟΜΑΔΑ να συσταθεί ΑΜΕΣΑ με τον νόμο, για τον έλεγχο παραπόνων και καταγγελιών από πολίτες που σχετίζονται είτε με όχληση από δεσποζόμενο ζώο είτε με κακοποίηση ζώων. Να υπάρχει επιτέλους ανταπόκριση στα παράπονα των πολιτών! Οι πολίτες διαμαρτύρονται οτι η αστυνομία είτε τους αγνοεί ειτε δεν μπορεί να παρέμβει!
ΑΜΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ των αρμοδίων αστυνομικών μέσω σεμιναρίων και όχι μόνο στο Πρόγραμμα Σπουδών όπως προβλέπεται στο Σχέδιο Νόμου καθώς οι εν ενεργεία αστυνομικοί θα παραμείνουν ανεκπαίδευτοι.
Σκύλος σε κοινόχρηστους χώρους και θα σέβεται τις ώρες κοινής ησυχίας; Μάλλον δουλευόμαστε. Έστω ότι έχετε την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών της οικοδομής, τους ιδιοκτήτες των όμορων οικοδομών τους ρωτήσατε; Αυτό το νομοσχέδιο είναι έκτρωμα!
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους(ταράτσες και ακάλυπτους χώρους αυλες )με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών πάντα , τηρώντας τους κανόνες ευζωίας!
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους(ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών πάντα , τηρώντας τους κανόνες ευζωίας!
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους(ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών πάντα , τηρώντας τους κανόνες ευζωίας!
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους(ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών πάντα , τηρώντας τους κανόνες ευζωίας!
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους(ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών πάντα , τηρώντας τους κανόνες ευζωίας!
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους(ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών πάντα , τηρώντας τους κανόνες ευζωίας!
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους(ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών πάντα , τηρώντας τους κανόνες ευζωίας!
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους(ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών πάντα , τηρώντας τους κανόνες ευζωίας!
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους(ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών πάντα , τηρώντας τους κανόνες ευζωίας!
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους(ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών πάντα , τηρώντας τους κανόνες ευζωίας!
Tάσσομαι υπέρ των θέσεων του φιλοζωικού σωματείου Αδέσποτοι Εθελοντές Λάρισας.
Παρ. 2(α): Απαράδεκτο να επιτρέπει με απόφαση οποιουδήποτε την παραμονή ζώου σε ταράτσα ή πιλοτή ή κάθε κοινόχρηστο χώρο. Οι ώρες κοινής ησυχίας δεν θα γίνουν σεβαστές, κινδυνεύει η ζωή του ζώου και από γείτονες που ενοχλούνται και από καιρικές συνθήκες.
Παρ. 3: Προβληματική η αλλαγή κανονισμού πολυκατοικίας ώστε να διωχθεί π.χ. ένοικος με πάνω από δύο ζώα καθώς ο νομοθέτης ορίζει ότι στις πολυκατοικίες που απαγορεύονται από τον κανονισμό τα ζώα οι ένοικοι και οι ιδιοκτήτες να μπορούν να έχουν έως δύο (σκυλιά ή γατιά), όμως τώρα δίνει τη δυνατότητα σε πολυκατοικίες – που δεν υπήρχε αυτός ο κανονισμός και περιορισμός – να διώξουν κάποιον που μένει εκεί (ακόμα και αν είναι ιδιοκτήτης;) κι έχει παραπάνω από δύο ζώα, καθώς αυτό δεν ήταν παράτυπο. Έτσι δίνει τη δυνατότητα η ισχύς του ορίου να εφαρμοστεί έξι μήνες μετά την αλλαγή του κανονισμού, ξεσπιτώνοντας ανθρώπους που δεν είχαν κάνει κάτι παράνομο. Μπορεί δηλαδή κάποιος να είναι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος και βάσει του Ν. 4039/12 να έχει 4 ζώα γιατί δεν το απαγορεύει ο κανονισμός. Αν τώρα αλλάξει ο κανονισμός της πολυκατοικίας και αποφασιστεί να υπάρχουν μέχρι δύο ζώα, ο ιδιοκτήτης των 4 σκύλων ή θα πρέπει να τα αποχωριστεί, γεγονός βάναυσο, ή να πουλήσει το σπίτι του και να πάει αλλού. Όπως αντιλαμβανόμαστε κάτι άλλο θα ήθελε να διατυπώσει ο νομοθέτης.
Tάσσομαι υπέρ των θέσεων του φιλοζωικού σωματείου Αδέσποτοι Εθελοντές Λάρισας.
Παρ. 2(α): Απαράδεκτο να επιτρέπει με απόφαση οποιουδήποτε την παραμονή ζώου σε ταράτσα ή πιλοτή ή κάθε κοινόχρηστο χώρο. Οι ώρες κοινής ησυχίας δεν θα γίνουν σεβαστές, κινδυνεύει η ζωή του ζώου και από γείτονες που ενοχλούνται και από καιρικές συνθήκες.
Παρ. 3: Προβληματική η αλλαγή κανονισμού πολυκατοικίας ώστε να διωχθεί π.χ. ένοικος με πάνω από δύο ζώα καθώς ο νομοθέτης ορίζει ότι στις πολυκατοικίες που απαγορεύονται από τον κανονισμό τα ζώα οι ένοικοι και οι ιδιοκτήτες να μπορούν να έχουν έως δύο (σκυλιά ή γατιά), όμως τώρα δίνει τη δυνατότητα σε πολυκατοικίες – που δεν υπήρχε αυτός ο κανονισμός και περιορισμός – να διώξουν κάποιον που μένει εκεί (ακόμα και αν είναι ιδιοκτήτης;) κι έχει παραπάνω από δύο ζώα, καθώς αυτό δεν ήταν παράτυπο. Έτσι δίνει τη δυνατότητα η ισχύς του ορίου να εφαρμοστεί έξι μήνες μετά την αλλαγή του κανονισμού, ξεσπιτώνοντας ανθρώπους που δεν είχαν κάνει κάτι παράνομο. Μπορεί δηλαδή κάποιος να είναι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος και βάσει του Ν. 4039/12 να έχει 4 ζώα γιατί δεν το απαγορεύει ο κανονισμός. Αν τώρα αλλάξει ο κανονισμός της πολυκατοικίας και αποφασιστεί να υπάρχουν μέχρι δύο ζώα, ο ιδιοκτήτης των 4 σκύλων ή θα πρέπει να τα αποχωριστεί, γεγονός βάναυσο, ή να πουλήσει το σπίτι του και να πάει αλλού. Όπως αντιλαμβανόμαστε κάτι άλλο θα ήθελε να διατυπώσει ο νομοθέτης.
Παρ. 2(α): Απαράδεκτο να επιτρέπει με απόφαση οποιουδήποτε την παραμονή ζώου σε ταράτσα ή πιλοτή ή κάθε κοινόχρηστο χώρο. Οι ώρες κοινής ησυχίας δεν θα γίνουν σεβαστές, κινδυνεύει η ζωή του ζώου και από γείτονες που ενοχλούνται και από καιρικές συνθήκες.
Παρ. 3: Προβληματική η αλλαγή κανονισμού πολυκατοικίας ώστε να διωχθεί π.χ. ένοικος με πάνω από δύο ζώα καθώς ο νομοθέτης ορίζει ότι στις πολυκατοικίες που απαγορεύονται από τον κανονισμό τα ζώα οι ένοικοι και οι ιδιοκτήτες να μπορούν να έχουν έως δύο (σκυλιά ή γατιά), όμως τώρα δίνει τη δυνατότητα σε πολυκατοικίες – που δεν υπήρχε αυτός ο κανονισμός και περιορισμός – να διώξουν κάποιον που μένει εκεί (ακόμα και αν είναι ιδιοκτήτης;) κι έχει παραπάνω από δύο ζώα, καθώς αυτό δεν ήταν παράτυπο. Έτσι δίνει τη δυνατότητα η ισχύς του ορίου να εφαρμοστεί έξι μήνες μετά την αλλαγή του κανονισμού, ξεσπιτώνοντας ανθρώπους που δεν είχαν κάνει κάτι παράνομο. Μπορεί δηλαδή κάποιος να είναι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος και βάσει του Ν. 4039/12 να έχει 4 ζώα γιατί δεν το απαγορεύει ο κανονισμός. Αν τώρα αλλάξει ο κανονισμός της πολυκατοικίας και αποφασιστεί να υπάρχουν μέχρι δύο ζώα, ο ιδιοκτήτης των 4 σκύλων ή θα πρέπει να τα αποχωριστεί, γεγονός βάναυσο, ή να πουλήσει το σπίτι του και να πάει αλλού. Όπως αντιλαμβανόμαστε κάτι άλλο θα ήθελε να διατυπώσει ο νομοθέτης.
Παρ. 2(α): Απαράδεκτο να επιτρέπει με απόφαση οποιουδήποτε την παραμονή ζώου σε ταράτσα ή πιλοτή ή κάθε κοινόχρηστο χώρο. Οι ώρες κοινής ησυχίας δεν θα γίνουν σεβαστές, κινδυνεύει η ζωή του ζώου και από γείτονες που ενοχλούνται και από καιρικές συνθήκες.
Παρ. 3: Προβληματική η αλλαγή κανονισμού πολυκατοικίας ώστε να διωχθεί π.χ. ένοικος με πάνω από δύο ζώα καθώς ο νομοθέτης ορίζει ότι στις πολυκατοικίες που απαγορεύονται από τον κανονισμό τα ζώα οι ένοικοι και οι ιδιοκτήτες να μπορούν να έχουν έως δύο (σκυλιά ή γατιά), όμως τώρα δίνει τη δυνατότητα σε πολυκατοικίες – που δεν υπήρχε αυτός ο κανονισμός και περιορισμός – να διώξουν κάποιον που μένει εκεί (ακόμα και αν είναι ιδιοκτήτης;) κι έχει παραπάνω από δύο ζώα, καθώς αυτό δεν ήταν παράτυπο. Έτσι δίνει τη δυνατότητα η ισχύς του ορίου να εφαρμοστεί έξι μήνες μετά την αλλαγή του κανονισμού, ξεσπιτώνοντας ανθρώπους που δεν είχαν κάνει κάτι παράνομο. Μπορεί δηλαδή κάποιος να είναι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος και βάσει του Ν. 4039/12 να έχει 4 ζώα γιατί δεν το απαγορεύει ο κανονισμός. Αν τώρα αλλάξει ο κανονισμός της πολυκατοικίας και αποφασιστεί να υπάρχουν μέχρι δύο ζώα, ο ιδιοκτήτης των 4 σκύλων ή θα πρέπει να τα αποχωριστεί, γεγονός βάναυσο, ή να πουλήσει το σπίτι του και να πάει αλλού. Όπως αντιλαμβανόμαστε κάτι άλλο θα ήθελε να διατυπώσει ο νομοθέτης.
Tάσσομαι υπέρ των θέσεων του φιλοζωικού σωματείου Αδέσποτοι Εθελοντές Λάρισας.
Παρ. 2(α): Απαράδεκτο να επιτρέπει με απόφαση οποιουδήποτε την παραμονή ζώου σε ταράτσα ή πιλοτή ή κάθε κοινόχρηστο χώρο. Οι ώρες κοινής ησυχίας δεν θα γίνουν σεβαστές, κινδυνεύει η ζωή του ζώου και από γείτονες που ενοχλούνται και από καιρικές συνθήκες.
Παρ. 3: Προβληματική η αλλαγή κανονισμού πολυκατοικίας ώστε να διωχθεί π.χ. ένοικος με πάνω από δύο ζώα καθώς ο νομοθέτης ορίζει ότι στις πολυκατοικίες που απαγορεύονται από τον κανονισμό τα ζώα οι ένοικοι και οι ιδιοκτήτες να μπορούν να έχουν έως δύο (σκυλιά ή γατιά), όμως τώρα δίνει τη δυνατότητα σε πολυκατοικίες – που δεν υπήρχε αυτός ο κανονισμός και περιορισμός – να διώξουν κάποιον που μένει εκεί (ακόμα και αν είναι ιδιοκτήτης;) κι έχει παραπάνω από δύο ζώα, καθώς αυτό δεν ήταν παράτυπο. Έτσι δίνει τη δυνατότητα η ισχύς του ορίου να εφαρμοστεί έξι μήνες μετά την αλλαγή του κανονισμού, ξεσπιτώνοντας ανθρώπους που δεν είχαν κάνει κάτι παράνομο. Μπορεί δηλαδή κάποιος να είναι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος και βάσει του Ν. 4039/12 να έχει 4 ζώα γιατί δεν το απαγορεύει ο κανονισμός. Αν τώρα αλλάξει ο κανονισμός της πολυκατοικίας και αποφασιστεί να υπάρχουν μέχρι δύο ζώα, ο ιδιοκτήτης των 4 σκύλων ή θα πρέπει να τα αποχωριστεί, γεγονός βάναυσο, ή να πουλήσει το σπίτι του και να πάει αλλού. Όπως αντιλαμβανόμαστε κάτι άλλο θα ήθελε να διατυπώσει ο νομοθέτης.
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους(ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών πάντα , τηρώντας τους κανόνες ευζωίας!
Tάσσομαι υπέρ των θέσεων του φιλοζωικού σωματείου Αδέσποτοι Εθελοντές Λάρισας.
Παρ. 2(α): Απαράδεκτο να επιτρέπει με απόφαση οποιουδήποτε την παραμονή ζώου σε ταράτσα ή πιλοτή ή κάθε κοινόχρηστο χώρο. Οι ώρες κοινής ησυχίας δεν θα γίνουν σεβαστές, κινδυνεύει η ζωή του ζώου και από γείτονες που ενοχλούνται και από καιρικές συνθήκες.
Παρ. 3: Προβληματική η αλλαγή κανονισμού πολυκατοικίας ώστε να διωχθεί π.χ. ένοικος με πάνω από δύο ζώα καθώς ο νομοθέτης ορίζει ότι στις πολυκατοικίες που απαγορεύονται από τον κανονισμό τα ζώα οι ένοικοι και οι ιδιοκτήτες να μπορούν να έχουν έως δύο (σκυλιά ή γατιά), όμως τώρα δίνει τη δυνατότητα σε πολυκατοικίες – που δεν υπήρχε αυτός ο κανονισμός και περιορισμός – να διώξουν κάποιον που μένει εκεί (ακόμα και αν είναι ιδιοκτήτης;) κι έχει παραπάνω από δύο ζώα, καθώς αυτό δεν ήταν παράτυπο. Έτσι δίνει τη δυνατότητα η ισχύς του ορίου να εφαρμοστεί έξι μήνες μετά την αλλαγή του κανονισμού, ξεσπιτώνοντας ανθρώπους που δεν είχαν κάνει κάτι παράνομο. Μπορεί δηλαδή κάποιος να είναι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος και βάσει του Ν. 4039/12 να έχει 4 ζώα γιατί δεν το απαγορεύει ο κανονισμός. Αν τώρα αλλάξει ο κανονισμός της πολυκατοικίας και αποφασιστεί να υπάρχουν μέχρι δύο ζώα, ο ιδιοκτήτης των 4 σκύλων ή θα πρέπει να τα αποχωριστεί, γεγονός βάναυσο, ή να πουλήσει το σπίτι του και να πάει αλλού. Όπως αντιλαμβανόμαστε κάτι άλλο θα ήθελε να διατυπώσει ο νομοθέτης.
Περιμένω έστω και τελευταία στιγμή ο Πρωθυπουργός μας να αποσύρει αυτό το άθλιο Νομοσχέδιο. Ένα Νομοσχέδιο που εξυπηρετεί μόνο και μόνο τα συμφέροντα αυτών που δεν αγαπούν πραγματικά τα ζώα.
Ελπίζω σε μεγάλη νίκη της αληθινής και πραγματικής ζωοφιλίας αφήνοντας πίσω τους εγωισμούς , την κερδοσκοπία και την εκμετάλλευση αυτών των αθώων πλασμάτων.
NAI ΣTHN ΔIAMONH TΩN ΣKYΛΩN MAΣ ΣTOYΣ KOINOXPHΣTOYΣ XΩPOYΣ (TAPATΣEΣ KAI AKAΛYΠTOYΣ XΩPOYΣ)ME TH ΣYMΦΩNH ΓNΩMH TΩN IΔIOKTHTΩN, ΠANTA THPΩNTAΣ TOYΣ KANONEΣ EYZΩIAΣ
NAI ΣTHN ΔIAMONH TΩN ΣKYΛΩN MAΣ ΣE KOIN. XΩPOYΣ (TAPATΣEΣ,AKAΛYΠTOYΣ)ME AΠOΔOXH TΩN IΔIOKTHTΩN,THPΩNTAΣ TOYΣ KANONEΣ EYZΩIAΣ.
Παρ. 2(α): Απαράδεκτο να επιτρέπει με απόφαση οποιουδήποτε την παραμονή ζώου σε ταράτσα ή πιλοτή ή κάθε κοινόχρηστο χώρο. Οι ώρες κοινής ησυχίας δεν θα γίνουν σεβαστές, κινδυνεύει η ζωή του ζώου και από γείτονες που ενοχλούνται και από καιρικές συνθήκες.
Παρ. 3: Προβληματική η αλλαγή κανονισμού πολυκατοικίας ώστε να διωχθεί π.χ. ένοικος με πάνω από δύο ζώα καθώς ο νομοθέτης ορίζει ότι στις πολυκατοικίες που απαγορεύονται από τον κανονισμό τα ζώα οι ένοικοι και οι ιδιοκτήτες να μπορούν να έχουν έως δύο (σκυλιά ή γατιά), όμως τώρα δίνει τη δυνατότητα σε πολυκατοικίες – που δεν υπήρχε αυτός ο κανονισμός και περιορισμός – να διώξουν κάποιον που μένει εκεί (ακόμα και αν είναι ιδιοκτήτης;) κι έχει παραπάνω από δύο ζώα, καθώς αυτό δεν ήταν παράτυπο. Έτσι δίνει τη δυνατότητα η ισχύς του ορίου να εφαρμοστεί έξι μήνες μετά την αλλαγή του κανονισμού, ξεσπιτώνοντας ανθρώπους που δεν είχαν κάνει κάτι παράνομο. Μπορεί δηλαδή κάποιος να είναι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος και βάσει του Ν. 4039/12 να έχει 4 ζώα γιατί δεν το απαγορεύει ο κανονισμός. Αν τώρα αλλάξει ο κανονισμός της πολυκατοικίας και αποφασιστεί να υπάρχουν μέχρι δύο ζώα, ο ιδιοκτήτης των 4 σκύλων ή θα πρέπει να τα αποχωριστεί, γεγονός βάναυσο, ή να πουλήσει το σπίτι του και να πάει αλλού. Όπως αντιλαμβανόμαστε κάτι άλλο θα ήθελε να διατυπώσει ο νομοθέτης.
Ναι στην διαμονη των σκυλων μας στους κοινοχρηστους χωρους(ταρατσες,ακαλυπτους χωρους) με την συμφωνη γνωμη των ιδιοκτητων παντα τηρωντας τους κανονες ευζωιας.
NAI ΣTHN ΔIAMONH TΩN ΣKYΛΩN MAΣ ΣTOYΣ KOINOXPHΣTOYΣ XΩPOYΣ (TAPATΣEΣ KAI AKAΛYΠTOYΣ XΩPOYΣ)ME TH ΣYMΦΩNH ΓNΩMH TΩN IΔIOKTHTΩN, ΠANTA THPΩNTAΣ TOYΣ KANONEΣ EYZΩIAΣ
NAI ΣTHN ΔIAMONH TΩN ΣKYΛΩN MAΣ ΣE KOIN. XΩPOYΣ (TAPATΣEΣ,AKAΛYΠTOYΣ)ME AΠOΔOXH TΩN IΔIOKTHTΩN,THPΩNTAΣ TOYΣ KANONEΣ EYZΩIAΣ.
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους (ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με τη σύμφωνη γνώμη των ιδιόκτητων, πάντα τηρώντας τους κανόνες ευζωίας.
Επιτέλους ας επικρατήσει η λογική.
ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΜΟΝΗ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΜΑΣ ΣΕ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ (ΤΑΡΑΤΣΕΣ,ΑΚΑΛΥΠΤΟΥΣ)ΜΕ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΤΗΡΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΥΖΩΙΑΣ
ΣΥΝΦΩΝΩ ΝΕ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΦΠΟ
ΣΥΜΦΩΝΩ απόλυτα με την Ο.ΖΩ.ΣΩ.ΕΛ
ΟΧΙ ΣΤΟ Ν/Σ
Εδώ και τώρα απόσυρση του Ν/Σ και επανάληψη των συζητήσεων μα τους καθείς αρμοδίους και όχι με τους άσχετους και επικίνδυνους <>
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους (ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με τη σύμφωνη γνώμη των ιδιόκτητων, πάντα τηρώντας τους κανόνες ευζωίας
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους (ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με τη σύμφωνη γνώμη των ιδιόκτητων, πάντα τηρώντας τους κανόνες ευζωίας
Επιτέλους ας επικρατήσει η λογική
Ναι στην διαμονή των σκύλων μας στους κοινόχρηστους χώρους (ταράτσες και ακάλυπτους χώρους)με τη σύμφωνη γνώμη των ιδιόκτητων, πάντα τηρώντας τους κανόνες ευζωίας
NAI ΣTHN ΔIAMONH TΩN ΣKYΛΩN MAΣ ΣTOYΣ KOINOXPHΣTOYΣ XΩPOYΣ (TAPATΣEΣ KAI AKAΛYΠTOYΣ XΩPOYΣ)ME TH ΣYMΦΩNH ΓNΩMH TΩN IΔIOKTHTΩN, ΠANTA THPΩNTAΣ TOYΣ KANONEΣ EYZΩIAΣ
NAI ΣTHN ΔIAMONH TΩN ΣKYΛΩN MAΣ ΣTOYΣ KOINOXPHΣTOYΣ XΩPOYΣ (TAPATΣEΣ KAI AKAΛYΠTOYΣ XΩPOYΣ)ME TH ΣYMΦΩNH ΓNΩMH TΩN IΔIOKTHTΩN, ΠANTA THPΩNTAΣ TOYΣ KANONEΣ EYZΩIAΣ