Αρχική ΣΧΕΔΙΟ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΜΗΤΡΩΟΆρθρο 29 – Ανταποδοτικά Τέλη Γ.Ε.ΜΗ.Σχόλιο του χρήστη Γεράσιμος Κ. | 17 Σεπτεμβρίου 2019, 16:01
Υπουργείο Ανάπτυξης Νίκης 5-7, 10180, Αθήνα email: public@mnec.gr Δικτυακός Τόπος Διαβουλεύσεων OpenGov.gr Ανοικτή Διακυβέρνηση |
Πολιτική Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Πολιτική Ασφαλείας και Πολιτική Cookies Όροι Χρήσης Πλαίσιο Διαλόγου |
Creative Commons License![]() Με Χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού Wordpress. |
Μπορεί κάποιος στο Κράτος αυτό να μας εξηγήσει σε τι συνίσταται ακριβώς η ανταποδοτικότητα των τελών προς το Γ.Ε.ΜΗ.; Γιατί να πληρώνουμε κάθε χρόνο "συνδρομή"; Γιατί να πληρώνουμε κάθε φορά για κάποιο πιστοποιητικό; Γιατί να πληρώνουμε γενικά χαράτσια για να παραλαμβάνουμε τα δικά μας έγγραφα; Γιατί να πληρώνει κάποιος μεγαρόσημο για λήψη πιστοποιητικών από το Πρωτοδικείο; Γενικότερα, γιατί οι πολίτες και οι επιχειρήσεις να πρέπει να χρηματοδοτούν τα Ταμεία των Δικηγόρων και των διοικητικών υπαλλήλων; Οι υπάλληλοι που διεκπεραιώνουν τις εργασίες αυτές δεν παίρνουν μισθό; Πότε θα σταματήσει επιτέλους αυτή η στρέβλωση μαζί με την οικονομική αφαίμαξη;